| Ranking | Player | Positions | Nationality | Matches | Goals (assists) | Periods | Clubs | % Correct |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Francesco Totti | MF, FW | 446 | 207 (115) | 2000-2017 | 100%
| ||
| 2 | Antonio Di Natale | FW | 444 | 209 (64) | 2002-2016 | 98%
| ||
| 3 | Ciro Immobile | FW | 353 | 201 (46) | 2008-2009, 2012-2013, 2015-2024 | 98%
| ||
| 13 | Dries Mertens | MF, FW | 294 | 113 (60) | 2013-2022 | 98%
| ||
| 12 | Marek Hamšík | MF | 409 | 100 (78) | 2004-2005, 2007-2019 | 98%
| ||
| 6 | Zlatan Ibrahimović | FW | 283 | 156 (59) | 2004-2008, 2010-2011, 2019-2023 | 98%
| ||
| 11 | Alessandro Del Piero | MF, FW | 313 | 128 (56) | 2000-2005, 2007-2012 | 95%
| ||
| 16 | Duván Zapata | FW | 326 | 124 (43) | 2013-2025 | 95%
| ||
| 21 | Edin Džeko | FW | 268 | 107 (43) | 2015-2023 | 95%
| ||
| 14 | Lorenzo Insigne | MF, FW | 337 | 96 (76) | 2009-2010, 2012-2022 | 95%
| ||
| 18 | Gonzalo Higuaín | MF, FW | 224 | 125 (28) | 2013-2020 | 93%
| ||
| 10 | Paulo Dybala | MF, FW | 348 | 129 (65) | 2012-2013, 2014-2025 | 93%
| ||
| 22 | Goran Pandev | MF, FW | 492 | 101 (49) | 2003-2013, 2015-2022 | 90%
| ||
| 4 | Fabio Quagliarella | FW | 555 | 182 (49) | 2001-2002, 2005-2023 | 88%
| ||
| 30 | Lautaro Martínez | MF, FW | 236 | 115 (26) | 2018-2025 | 88%
| ||
| 8 | Domenico Berardi | MF, FW | 314 | 122 (78) | 2013-2024 | 85%
| ||
| 7 | Luca Toni | FW | 344 | 157 (47) | 2000-2002, 2004-2006, 2009-2010, 2012-2016 | 85%
| ||
| 35 | Kaká | MF, FW | 223 | 77 (55) | 2003-2008, 2013-2014 | 83%
| ||
| 48 | Miralem Pjanić | MF | 281 | 42 (68) | 2011-2020 | 83%
| ||
| 42 | Romelu Lukaku | FW | 165 | 84 (32) | 2019-2020, 2022-2025 | 83%
| ||
| 36 | Andrea Pirlo | MF | 418 | 48 (82) | 2000-2015 | 80%
| ||
| 39 | Andriy Shevchenko | FW | 193 | 103 (24) | 2000-2005, 2008-2009 | 80%
| ||
| 28 | David Trezeguet | FW | 214 | 123 (22) | 2000-2005, 2007-2010 | 80%
| ||
| 25 | Luis Muriel | MF, FW | 328 | 103 (44) | 2011-2016, 2018-2024 | 80%
| ||
| 24 | Mauro Icardi | FW | 219 | 121 (27) | 2012-2019 | 80%
| ||
| 38 | Edinson Cavani | MF, FW | 213 | 112 (16) | 2006-2013 | 78%
| ||
| 59 | Dušan Vlahović | FW | 202 | 87 (16) | 2018-2025 | 76%
| ||
| 60 | Filippo Inzaghi | FW | 229 | 83 (20) | 2000-2012 | 76%
| ||
| 40 | José Callejón | MF, FW | 305 | 65 (58) | 2013-2022 | 76%
| ||
| 19 | Josip Iličić | MF, FW | 339 | 96 (56) | 2010-2022 | 76%
| ||
| 5 | Alberto Gilardino | FW | 497 | 185 (34) | 2000-2017 | 73%
| ||
| 23 | Andrea Belotti | FW | 348 | 114 (34) | 2014-2025 | 73%
| ||
| 51 | Hakan Çalhanoğlu | MF, FW | 262 | 50 (57) | 2017-2025 | 73%
| ||
| 9 | Antonio Cassano | FW | 377 | 110 (88) | 2000-2005, 2007-2016 | 71%
| ||
| 53 | Diego Milito | FW | 159 | 86 (20) | 2008-2014 | 71%
| ||
| 32 | Mirko Vučinić | FW | 306 | 96 (41) | 2000-2001, 2003-2014 | 71%
| ||
| 15 | Antonio Candreva | DF, MF, FW | 502 | 85 (86) | 2007-2008, 2009-2024 | 68%
| ||
| 46 | Hernán Crespo | FW | 224 | 92 (19) | 2000-2002, 2004-2005, 2006-2012 | 68%
| ||
| 62 | Juan Cuadrado | DF, MF, FW | 395 | 43 (60) | 2009-2025 | 68%
| ||
| 52 | Pavel Nedvěd | MF | 245 | 47 (60) | 2000-2005, 2007-2009 | 68%
| ||
| 26 | Adrian Mutu | MF, FW | 261 | 102 (44) | 2000-2002, 2004-2012 | 66%
| ||
| 50 | Luis Alberto | MF, FW | 242 | 47 (61) | 2016-2024 | 66%
| ||
| 34 | Papu Gómez | MF, FW | 317 | 66 (68) | 2010-2012, 2014-2020, 2023-2024 | 66%
| ||
| 20 | Rodrigo Palacio | MF, FW | 357 | 93 (58) | 2009-2021 | 63%
| ||
| 63 | Sergej Milinković-Savić | MF | 267 | 57 (45) | 2015-2023 | 63%
| ||
| 54 | Stephan El Shaarawy | DF, MF, FW | 325 | 72 (34) | 2008-2009, 2011-2018, 2020-2025 | 56%
| ||
| 45 | Christian Vieri | FW | 174 | 101 (13) | 2000-2009 | 54%
| ||
| 33 | Giampaolo Pazzini | FW | 383 | 115 (21) | 2004-2015, 2017-2018, 2019-2020 | 51%
| ||
| 44 | Alessandro Matri | FW | 346 | 92 (22) | 2002-2003, 2007-2020 | 44%
| ||
| 43 | Vincenzo Iaquinta | FW | 268 | 88 (28) | 2000-2012 | 44%
| ||
| 61 | Giacomo Bonaventura | MF, FW | 380 | 64 (39) | 2007-2009, 2011-2024 | 41%
| ||
| 41 | Marco Borriello | FW | 335 | 96 (20) | 2002-2018 | 41%
| ||
| 29 | Sergio Pellissier | FW | 455 | 112 (33) | 2002-2006, 2008-2019 | 41%
| ||
| 64 | Adriano | DF, FW | 180 | 78 (22) | 2001-2008, 2010-2011 | 39%
| ||
| 17 | Fabrizio Miccoli | FW | 259 | 103 (57) | 2002-2004, 2007-2013 | 39%
| ||
| 27 | Marco Di Vaio | FW | 280 | 121 (25) | 2000-2003, 2007-2012 | 39%
| ||
| 47 | Amauri | FW | 334 | 85 (25) | 2000-2001, 2003-2016 | 37%
| ||
| 37 | Cristiano Lucarelli | FW | 246 | 100 (28) | 2000-2002, 2004-2007, 2009-2012 | 32%
| ||
| 49 | Julio Ricardo Cruz | FW | 244 | 80 (28) | 2000-2010 | 32%
| ||
| 31 | Tommaso Rocchi | MF, FW | 323 | 102 (36) | 2002-2013 | 27%
| ||
| 56 | Cristiano Doni | MF | 244 | 76 (28) | 2000-2004, 2006-2010 | 20%
| ||
| 55 | Massimo Maccarone | FW | 271 | 79 (26) | 2004-2005, 2006-2010, 2014-2017 | 20%
| ||
| 57 | Mattia Destro | MF, FW | 319 | 91 (13) | 2010-2024 | 20%
| ||
| 58 | David Di Michele | FW | 276 | 80 (23) | 2001-2007, 2010-2013 | 15%
|