| Ranking | Player | Positions | Nationality | Matches | Goals (assists) | Periods | Clubs | % Correct |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 | Andrea Pirlo | MF | 418 | 48 (82) | 2000-2015 | 100%
| ||
| 11 | Antonio Di Natale | FW | 444 | 209 (64) | 2002-2016 | 100%
| ||
| 32 | Ciro Immobile | FW | 353 | 201 (46) | 2008-2009, 2012-2013, 2015-2024 | 100%
| ||
| 13 | Dries Mertens | MF, FW | 294 | 113 (60) | 2013-2022 | 100%
| ||
| 39 | Duván Zapata | FW | 326 | 124 (43) | 2013-2025 | 100%
| ||
| 40 | Edin Džeko | FW | 268 | 107 (43) | 2015-2023 | 100%
| ||
| 1 | Francesco Totti | MF, FW | 446 | 207 (115) | 2000-2017 | 100%
| ||
| 7 | Lorenzo Insigne | MF, FW | 337 | 96 (76) | 2009-2010, 2012-2022 | 100%
| ||
| 6 | Marek Hamšík | MF | 409 | 100 (78) | 2004-2005, 2007-2019 | 100%
| ||
| 8 | Miralem Pjanić | MF | 281 | 42 (68) | 2011-2020 | 100%
| ||
| 10 | Paulo Dybala | MF, FW | 348 | 129 (65) | 2012-2013, 2014-2025 | 100%
| ||
| 21 | Alessandro Del Piero | MF, FW | 313 | 128 (56) | 2000-2005, 2007-2012 | 94%
| ||
| 104 | Gonzalo Higuaín | MF, FW | 224 | 125 (28) | 2013-2020 | 94%
| ||
| 20 | Hakan Çalhanoğlu | MF, FW | 262 | 50 (57) | 2017-2025 | 94%
| ||
| 14 | Juan Cuadrado | DF, MF, FW | 395 | 43 (60) | 2009-2025 | 94%
| ||
| 23 | Kaká | MF, FW | 223 | 77 (55) | 2003-2008, 2013-2014 | 94%
| ||
| 15 | Pavel Nedvěd | MF | 245 | 47 (60) | 2000-2005, 2007-2009 | 94%
| ||
| 44 | Rafael Leão | MF, FW | 198 | 55 (42) | 2019-2025 | 94%
| ||
| 81 | Romelu Lukaku | FW | 165 | 84 (32) | 2019-2020, 2022-2025 | 94%
| ||
| 16 | Zlatan Ibrahimović | FW | 283 | 156 (59) | 2004-2008, 2010-2011, 2019-2023 | 94%
| ||
| 86 | Alexis Sánchez | MF, FW | 210 | 38 (30) | 2008-2010, 2019-2021, 2023-2025 | 88%
| ||
| 125 | Álvaro Morata | FW | 146 | 40 (25) | 2014-2015, 2020-2021, 2024-2025 | 88%
| ||
| 5 | Domenico Berardi | MF, FW | 314 | 122 (78) | 2013-2024 | 88%
| ||
| 27 | Fabio Quagliarella | FW | 555 | 182 (49) | 2001-2002, 2005-2023 | 88%
| ||
| 28 | Goran Pandev | MF, FW | 492 | 101 (49) | 2003-2013, 2015-2022 | 88%
| ||
| 61 | Henrikh Mkhitaryan | MF, FW | 185 | 33 (35) | 2019-2025 | 88%
| ||
| 75 | Ivan Perišić | DF, MF, FW | 208 | 49 (33) | 2015-2018, 2020-2022 | 88%
| ||
| 17 | José Callejón | MF, FW | 305 | 65 (58) | 2013-2022 | 88%
| ||
| 22 | Josip Iličić | MF, FW | 339 | 96 (56) | 2010-2022 | 88%
| ||
| 43 | Matteo Politano | MF, FW | 329 | 53 (42) | 2015-2025 | 88%
| ||
| 42 | Nicolò Barella | MF | 303 | 25 (43) | 2014-2015, 2016-2025 | 88%
| ||
| 9 | Papu Gómez | MF, FW | 317 | 66 (68) | 2010-2012, 2014-2020, 2023-2024 | 88%
| ||
| 29 | Piotr Zieliński | MF | 389 | 44 (49) | 2012-2025 | 88%
| ||
| 76 | Radja Nainggolan | MF | 367 | 48 (33) | 2009-2021 | 88%
| ||
| 3 | Antonio Candreva | DF, MF, FW | 502 | 85 (86) | 2007-2008, 2009-2024 | 81%
| ||
| 2 | Antonio Cassano | FW | 377 | 110 (88) | 2000-2005, 2007-2016 | 81%
| ||
| 36 | Daniele De Rossi | DF, MF | 459 | 43 (44) | 2002-2019 | 81%
| ||
| 120 | Lautaro Martínez | MF, FW | 236 | 115 (26) | 2018-2025 | 81%
| ||
| 12 | Luis Alberto | MF, FW | 242 | 47 (61) | 2016-2024 | 81%
| ||
| 38 | Luis Muriel | MF, FW | 328 | 103 (44) | 2011-2016, 2018-2024 | 81%
| ||
| 62 | Marcelo Brozović | MF | 261 | 25 (35) | 2014-2023 | 81%
| ||
| 121 | Mário Rui | DF, MF | 248 | 3 (26) | 2014-2024 | 81%
| ||
| 33 | Sergej Milinković-Savić | MF | 267 | 57 (45) | 2015-2023 | 81%
| ||
| 35 | Clarence Seedorf | MF | 343 | 51 (44) | 2000-2012 | 75%
| ||
| 55 | Lorenzo Pellegrini | MF | 276 | 45 (38) | 2014-2025 | 75%
| ||
| 113 | Mauro Icardi | FW | 219 | 121 (27) | 2012-2019 | 75%
| ||
| 49 | Mirko Vučinić | FW | 306 | 96 (41) | 2000-2001, 2003-2014 | 75%
| ||
| 18 | Rodrigo Palacio | MF, FW | 357 | 93 (58) | 2009-2021 | 75%
| ||
| 82 | Alessandro Florenzi | DF, FW | 288 | 28 (31) | 2010-2011, 2012-2019, 2021-2025 | 69%
| ||
| 66 | Andrea Belotti | FW | 348 | 114 (34) | 2014-2025 | 69%
| ||
| 73 | Federico Chiesa | DF, MF, FW | 235 | 47 (33) | 2016-2024 | 69%
| ||
| 48 | Felipe Anderson | MF, FW | 251 | 45 (41) | 2013-2017, 2021-2024 | 69%
| ||
| 54 | Giacomo Bonaventura | MF, FW | 380 | 64 (39) | 2007-2009, 2011-2024 | 69%
| ||
| 30 | Luca Toni | FW | 344 | 157 (47) | 2000-2002, 2004-2006, 2009-2010, 2012-2016 | 69%
| ||
| 94 | Mario Pašalić | MF, FW | 254 | 52 (29) | 2016-2017, 2018-2025 | 69%
| ||
| 69 | Roberto Pereyra | DF, MF, FW | 251 | 29 (34) | 2011-2015, 2020-2024 | 63%
| ||
| 56 | Senad Lulić | DF, MF, FW | 282 | 28 (38) | 2011-2021 | 63%
| ||
| 65 | Alberto Gilardino | FW | 497 | 185 (34) | 2000-2017 | 56%
| ||
| 51 | Borja Valero | MF | 267 | 18 (40) | 2012-2021 | 56%
| ||
| 110 | Claudio Marchisio | MF | 295 | 33 (27) | 2007-2018 | 56%
| ||
| 67 | Cristiano Biraghi | DF, MF | 329 | 15 (34) | 2013-2014, 2016-2025 | 56%
| ||
| 26 | Dejan Stanković | MF | 323 | 44 (50) | 2000-2013 | 56%
| ||
| 53 | Ezequiel Lavezzi | MF, FW | 156 | 38 (39) | 2007-2012 | 56%
| ||
| 132 | Luís Figo | MF, FW | 105 | 9 (25) | 2005-2009 | 56%
| ||
| 107 | Riccardo Montolivo | MF | 380 | 28 (28) | 2004-2018 | 56%
| ||
| 135 | Ruslan Malinovskyi | MF, FW | 152 | 27 (25) | 2019-2025 | 56%
| ||
| 71 | Stephan El Shaarawy | DF, MF, FW | 325 | 72 (34) | 2008-2009, 2011-2018, 2020-2025 | 56%
| ||
| 137 | Stephan Lichtsteiner | DF, MF | 301 | 15 (25) | 2008-2018 | 56%
| ||
| 97 | Suso | MF, FW | 145 | 27 (29) | 2014-2020 | 56%
| ||
| 72 | Allan | DF, MF | 262 | 12 (33) | 2012-2020 | 50%
| ||
| 127 | Cafú | DF | 203 | 5 (25) | 2000-2008 | 50%
| ||
| 79 | Nicola Sansone | MF, FW | 276 | 41 (32) | 2012-2015, 2018-2025 | 50%
| ||
| 108 | Riccardo Orsolini | MF, FW | 246 | 65 (28) | 2017-2025 | 50%
| ||
| 90 | Rui Costa | MF | 151 | 10 (30) | 2000-2006 | 50%
| ||
| 50 | Adem Ljajić | MF, FW | 225 | 48 (40) | 2009-2019 | 44%
| ||
| 34 | Adrian Mutu | MF, FW | 261 | 102 (44) | 2000-2002, 2004-2012 | 44%
| ||
| 57 | Álvaro Recoba | MF, FW | 161 | 41 (37) | 2000-2008 | 44%
| ||
| 24 | David Pizarro | MF | 369 | 28 (54) | 2000-2015 | 44%
| ||
| 19 | Fabrizio Miccoli | FW | 259 | 103 (57) | 2002-2004, 2007-2013 | 44%
| ||
| 103 | Giovanni Di Lorenzo | DF, FW | 249 | 19 (28) | 2018-2025 | 44%
| ||
| 133 | Marco Di Vaio | FW | 280 | 121 (25) | 2000-2003, 2007-2012 | 44%
| ||
| 80 | Roberto Baggio | MF, FW | 94 | 45 (32) | 2000-2004 | 44%
| ||
| 77 | Rodrigo De Paul | MF, FW | 177 | 33 (33) | 2016-2021 | 44%
| ||
| 98 | Valter Birsa | MF, FW | 223 | 22 (29) | 2011-2020 | 44%
| ||
| 106 | Mattia Zaccagni | MF, FW | 207 | 37 (28) | 2015-2016, 2017-2018, 2019-2025 | 38%
| ||
| 78 | Sergio Pellissier | FW | 455 | 112 (33) | 2002-2006, 2008-2019 | 38%
| ||
| 60 | Tommaso Rocchi | MF, FW | 323 | 102 (36) | 2002-2013 | 38%
| ||
| 46 | Darko Lazović | DF, MF, FW | 295 | 21 (41) | 2015-2025 | 31%
| ||
| 129 | Diego Perotti | MF, FW | 160 | 31 (25) | 2014-2019, 2021-2022 | 31%
| ||
| 117 | Federico Dimarco | DF, MF, FW | 204 | 21 (26) | 2014-2015, 2016-2017, 2018-2025 | 31%
| ||
| 112 | Iago Falque | MF, FW | 177 | 48 (27) | 2014-2021 | 31%
| ||
| 84 | Mancini | MF, FW | 189 | 40 (31) | 2003-2011 | 31%
| ||
| 96 | Musa Barrow | MF, FW | 163 | 30 (29) | 2017-2023 | 31%
| ||
| 99 | Alfred Duncan | MF | 320 | 14 (28) | 2012-2025 | 25%
| ||
| 25 | Andrea Cossu | MF | 257 | 11 (50) | 2005-2006, 2007-2014, 2017-2018 | 25%
| ||
| 128 | Daniele Conti | MF | 323 | 39 (25) | 2004-2015 | 25%
| ||
| 87 | Francesco Lodi | MF | 199 | 26 (30) | 2003-2004, 2005-2006, 2009-2017 | 25%
| ||
| 105 | Julio Ricardo Cruz | FW | 244 | 80 (28) | 2000-2010 | 25%
| ||
| 134 | Marek Jankulovski | DF, MF | 227 | 22 (25) | 2000-2001, 2002-2011 | 25%
| ||
| 123 | Massimo Maccarone | FW | 271 | 79 (26) | 2004-2005, 2006-2010, 2014-2017 | 25%
| ||
| 31 | Mauro Camoranesi | MF | 242 | 30 (47) | 2000-2005, 2007-2010 | 25%
| ||
| 91 | Sebastian Giovinco | MF, FW | 192 | 40 (30) | 2007-2014, 2021-2022 | 25%
| ||
| 136 | Simone Perrotta | MF | 365 | 42 (25) | 2000-2013 | 25%
| ||
| 83 | Alessio Cerci | MF, FW | 209 | 41 (31) | 2003-2005, 2008-2015, 2017-2018 | 19%
| ||
| 93 | Christian Maggio | DF, MF | 334 | 32 (29) | 2000-2001, 2004-2017, 2020-2021 | 19%
| ||
| 118 | Gianluca Caprari | MF, FW | 290 | 52 (26) | 2010-2013, 2016-2025 | 19%
| ||
| 119 | Juan Manuel Vargas | DF, MF | 236 | 22 (26) | 2006-2015 | 19%
| ||
| 52 | Maicon Sisenando | DF | 234 | 20 (40) | 2006-2011, 2013-2016 | 19%
| ||
| 85 | Roberto Soriano | MF, FW | 279 | 34 (31) | 2012-2015, 2018-2023 | 19%
| ||
| 114 | Rodrigo Taddei | DF, FW | 272 | 36 (27) | 2003-2014 | 19%
| ||
| 109 | Vincenzo Iaquinta | FW | 268 | 88 (28) | 2000-2012 | 19%
| ||
| 92 | Alessandro Diamanti | MF, FW | 200 | 34 (29) | 2007-2008, 2009-2017 | 13%
| ||
| 126 | Amauri | FW | 334 | 85 (25) | 2000-2001, 2003-2016 | 13%
| ||
| 101 | Cristiano Lucarelli | FW | 246 | 100 (28) | 2000-2002, 2004-2007, 2009-2012 | 13%
| ||
| 58 | Luca Cigarini | MF | 362 | 18 (36) | 2005-2009, 2011-2021 | 13%
| ||
| 131 | Luciano | MF | 237 | 11 (25) | 2001-2006, 2008-2013 | 13%
| ||
| 89 | Massimo Oddo | DF | 282 | 30 (30) | 2000-2007, 2009-2012 | 13%
| ||
| 64 | Riccardo Saponara | MF, FW | 225 | 29 (35) | 2013-2024 | 13%
| ||
| 115 | Simone Verdi | MF, FW | 240 | 37 (27) | 2012-2013, 2014-2025 | 13%
| ||
| 59 | Stefano Mauri | MF, FW | 355 | 55 (36) | 2002-2016 | 13%
| ||
| 45 | Cristian Ledesma | MF | 356 | 15 (41) | 2001-2002, 2003-2015 | 6%
| ||
| 100 | Cristiano Doni | MF | 244 | 76 (28) | 2000-2004, 2006-2010 | 6%
| ||
| 68 | Fabio Liverani | MF | 288 | 10 (34) | 2000-2011 | 6%
| ||
| 41 | Manuel Pasqual | DF, MF | 356 | 10 (43) | 2005-2016, 2018-2019 | 6%
| ||
| 95 | Martin Jørgensen | MF | 258 | 31 (29) | 2000-2010 | 6%
| ||
| 122 | Massimo Gobbi | DF, MF | 411 | 12 (26) | 2004-2019 | 6%
| ||
| 124 | Zé Maria | DF | 161 | 17 (26) | 2000-2006 | 6%
| ||
| 116 | Claudio López | FW | 106 | 29 (26) | 2000-2004 | 0%
| ||
| 37 | Domenico Morfeo | MF, FW | 165 | 24 (44) | 2000-2008 | 0%
| ||
| 47 | Eugenio Corini | MF | 193 | 28 (41) | 2001-2002, 2004-2009 | 0%
| ||
| 88 | Franco Brienza | MF, FW | 290 | 43 (30) | 2003-2008, 2011-2016 | 0%
| ||
| 102 | Franco Semioli | MF | 211 | 14 (28) | 2001-2002, 2003-2011 | 0%
| ||
| 74 | Gaetano D'Agostino | MF | 238 | 28 (33) | 2000-2001, 2003-2013 | 0%
| ||
| 130 | Giandomenico Mesto | DF, MF | 331 | 12 (25) | 2002-2015 | 0%
| ||
| 111 | Guillermo Giacomazzi | MF | 222 | 23 (27) | 2001-2002, 2003-2008, 2010-2012 | 0%
| ||
| 63 | Marco Marchionni | MF | 288 | 25 (35) | 2001-2005, 2007-2015 | 0%
| ||
| 70 | Stefano Fiore | MF | 186 | 33 (34) | 2000-2003, 2005-2007 | 0%
|