Najważniejsi ludzie XX wieku wg tygodnika Time

Czy znasz wszystkich ludzi uznanych przez tygodnik Time za najważniejszych w dwudziestym wieku?
lista osób według opublikowanego w 1999 roku zestawienia
na liście zawarto polityków, przywódców, artystów, konstruktorów, przedsiębiorców, naukowców, myślicieli oraz bohaterów narodowych
o ewentualnych błędach i literówkach proszę informowac w komentarzach
Quiz wykonany przez rafall23
Oceń:
Ostatnio zaktualizowany: 19 grudzień, 2019
Jeszcze nie spróbowałeś rozwiązać tego quizu.
Po raz pierwszy przesłany9 grudzień, 2019
Razy rozwiązany159
Średni wynik23,5%
Zgłoś quizZgłoś
30:00
Enter answer here
0
 / 98 odgadnięto
Quiz jest zapauzowany. Zostały ci jeszcze .
Punktacja
Twój wynik to / = %
Twój wynik jest taki sam lub lepszy od % uczestników testu także zdobyło 100%
Średni wynik to
Twój rekordowy wynik to
Twój najszybszy czas to
Przewiń w dół, aby zobaczyć odpowiedzi i więcej statystyk ...
Opis
Osoba
Jeden z głównych założycieli państwa żydowskiego. Pierwszy premier Izraela.
David Ben Gurion
Założyciel i przywódca Komunistycznej Partii Indochin, prezydent Demokratycznej Republiki Wietnamu (1945-1969)
Ho Chi Minh
Szyicki przywódca duchowy i polityczny. Najwyższy Przywódca Iranu w latach 1979-1989.
Ajatollah Chomejini
Brytyjski przywódca czasów drugiej wojny światowej, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa i laureat Literackiej Nagrody Nobla.
Winston Churchill
Jeden z twórców indyjskiej państwowości. Propagator pacyfizmu i filozof.
Mahatma Gandhi
Twórca polityki pieriestrojki. Jedyny prezydent ZSRR, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1990r.
Michaił Gorbaczow
Wódz i kanclerz III Rzeszy, przywódca NSDAP
Adolf Hitler
Działacz na rzecz równouprawnienia, zamordowany przez przeciwników politycznych w 1968 roku, znany ze swojej przemowy "I have a dream".
Martin Luther King
Organizator i przywódca rewolucji paźdzernikowej. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej.
Włodzimierz Lenin
Działacz na rzecz praw człowieka, przywódca ruchu przeciwko apartheidowi, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Nelson Mandela
Papież o trzecim najdłuższym pontyfikacie. Znany z licznych pielgrzymek, filozof i święty Kościoła Katolickiego, który przyczynił się do zmian politycznych w Europie.
Jan Paweł II
40. Prezydent Stanów Zjednoczonych. W czasie swojej kandencji udzielał pomocy ruchom antykomunistycznym. Wcześniej znany jako aktor.
Ronald Reagan
Żona 32. Prezydenta USA. Działaczka na rzecz praw człowieka, dyplomatka i publicystka. Najdłużej posiadała tytuł Pierwszej Damy (1933-1945).
Eleanor Roosevelt
Jedyny w historii prezydent USA pełniący urząd dłużej niż dwie kadencje. Jeden z najważnuiejszych przywódców czasów drugiej wojny światowej.
Franklin Delano Roosevelt
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1906 roku i 26. prezydent Stanów Zjednoczonych potocznie nazywany "Teddy". Reformator i imperialista.
Theodore Roosevelt
Najdłużej urzędujący premier Wielkiej Brytanii XX wieku. Za swoją stanowczość otrzymała przydomek Żelaznej Damy.
Margaret Thatcher
Chińczyk, który dzień po stłumieniu protestów na placu Niebiańskiego Spokoju próbował zatrzymać wojskową kolumnę. Film, na którym stoi nieustępliwie przez czołgiem, obiegł cały świat i stał się znanym symbolem sprzeciwu. Jego toższamość i losy są nieznane, dlatego używa się nadanego mu przez media tytułu.
Nieznany Buntownik
Amerykańska feministka i założycielka American Birth Control League. Oprócz rozpowszechniania wiedzy o środkach antykoncepcyjnych działała na rzecz ograniczenia ubóstwa czarnych obywateli południa USA.
Margaret Sanger
Elektryk, pierwszy przewodniczący NSZZ Solidarność, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Prezydent Rzeczypospolitej Polski.
Lech Wałęsa
Komunistyczny przywódca, który ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Jego cytaty zostały opublikowane w tak zwanej "czerwonej książeczce".
Mao Zedong
Amerykański trębacz i wokalista jazzowy. Twórca "What a wonderful world".
Louis Armstrong
Amerykańska aktorka i modelka. Pracowała w sławnym salonie modelek Hattie Carnegie’s. Na dużym ekranie pojawiała się od lat trzydziestych do osiemdziesiątych.
Lucille Ball
Amerykański aktor znany z ról w takich filmach jak: "Tramwaj zwany pożądaniem", "Ojciec Chrzestny" czy "Czas apokalipsy". Dwukrotnie nagrodzony Oscarem.
Marlon Brando
Brytyjski rockowy zespół muzyczny z Liverpoolu.
The Beatles
Francuska projektantka mody, twórczyni jednych z najbardziej znanych na świecie perfum.
Coco Chanel
Brytyjski aktor i reżyser uważany za mistrza kina niemego.
Charlie Chaplin
Francuski architekt szwajcarskiego pochodzenia, urbanista, malarz i rzeźbiarz, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.
Le Corbusier
Amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 2016.
Bob Dylan
Amerykańsko-brytyjski poeta, przedstawiciel modernizmu, dramaturg i eseista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1948).
Thomas Stearns Eliot
Zmarła w 2018 roku amerykańska piosenkarka soulowa i bluesowa. Była nazywana „Królową soulu”.
Aretha Franklin
Amerykańska tancerka, choreograf i pedagog. Uznawana za jedną z najważniejszych postaci wśród prekursorów współczesnego tańca.
Martha Graham
Amerykański lalkarz, twórca muppetów i fraglesów oraz takich programów telewizyjnych jak Muppet Show i Ulica Sezamkowa.
Jim Henson
Irlandzki pisarz tworzący w języku angielskim. Autor powieści "Ulisses" i "Finneganów tren".
James Joyce
Hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik oraz poeta. Jeden z twórców nurtu malarstwa zwanego kubizmem.
Pablo Picasso
Amerykańscy kompozytorzy znani z licznych piosenek filmowych i broadwayowskich musicali, między innymi "Oklahoma!". Ich utwory zdobyły w sumie 15 Oscarów.
Richard Rodgers i Oscar Hammerstein II
Postać fikcyjna, bohater serialu animowanego Simpsonowie.
Bart Simpson
Amerykański piosenkarz i aktor filmowy pochodzenia włoskiego, ze względu na swój status popularnie nazywany „The Voice”. Zasłynął dzięki takim przebojom jak "Strangers In The Night", "Can't Take My Eyes Of You, "New York, New York", czy "My Way", które dziś zaliczają się do klasyki.
Frank Sinatra
Amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Twórca "Szczęk", "Bliskiego spotkania trzeciego stopnia", "E.T", "Parku Jurajskiego" i serii filmów o przygodach Indiany Jonesa.
Steven Spielberg
Rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent. Jego utwory to: "Pulcinella", "Ognisty ptak", "Święto wiosny" czy "Historia Żołnierza".
Igor Strawinski
Amerykańska prezenterka oraz producentka telewizyjna i aktorka, miliarderka. Autorka i prowadząca talk-show The _ _ Show, zaliczanego do najbardziej znanych i liczących się audycji telewizyjnych USA.
Oprah Winfrey
Amerykański przedsiębiorca, wieloletni dyrektor koncernu Bechtel Corporation. Podczas jego kierownictwa ukończono największą firmową inwestycję – Zaporę Hoovera.
Stephen David Bechtel
Założyciel agencji reklamowej. Twórca między innymi sukcesu marki Marlboro i kampanii Marlboro Men.
Leo Burnett
Amerykański inżynier i wynalazca (autor ok. 80 patentów), autor podręczników i formuł obliczeniowych, nazywany ojcem współczesnej klimatyzacji.
Willis Carrier
Amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy i animator. Jest twórcą takich postaci jak Myszka Miki, pies Pluto czy Kaczor Donald.
Walt Disney
Amerykański przemysłowiec, inżynier oraz założyciel jednego z najwięszych koncernów samochodowych. Dzięki zastosowaniu taśm montażowych jego fabryki osiągnęły niespotykaną wcześniej wydajność.
Henry Ford
Główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Jeden z obecnie najbogatszych ludzi na świecie.
Bill Gates
Amerykański bankier, założyciel Bank of America
Amadeo Giannini
Amerykański biznesmen, założyciel McDonald's Corporation, która powstała po przejęciu restauracji McDonald's założonej przez braci Richarda i Maurice'a McDonaldów. Znany był jako "Hamburger King".
Ray Kroc
Amerykańska założycielka koncernu kosmetycznego nazwanego jej imieniem, miliarderka. Zasłynęła linia kosmetyków "Youth Dew".
Estée Lauder
Amerykański agent nieruchomości, zwany "królem przedmieści". Uznany za twórcę amerykańskich osiedli mieszkaniowych na peryferiach wielkich miast, których gwałtowny rozwój nastąpił w latach 50. XX wieku.
William Levitt
Amerykański gangster pochodzenia włoskiego, uważany za twórcę nowoczesnej przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych, tzw. Narodowego Syndykatu.
Lucky Luciano
Przedsiębiorca, dystrybutor i producent filmowy, współzałożyciel i do 1951 r. wiceprezes do spraw produkcji wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer.
Louis B. Mayer
Broker i finansista, założyciel firmy brokerskiej Merrill Lynch & Co
Charles Merrill
Japoński przedsiębiorca, współzałożyciel (wraz z Masaru Ibuka) koncernu Sony.
Akio Morita
Amerykański działacz związków zawodowych, twórca Automobile Workers (UAW) – głównej siły związkowej w przemyśle samochodowym, oraz w Partii Demokratycznej. Był także założycielem Kongresu Organizacji Przemysłowych (CIO) w drugiej połowie XX wieku
Walter Reuther
Amerykański działacz sportowy. Był komisarzem National Football League, ligi futbolu amerykańskiego, od stycznia 1960 do listopada 1989 roku
Pete Rozelle
Przedsiębiorca, jeden z najbardziej znaczących w sektorze mediów pierwszej połowy XX wieku. Pionier radia i telewizji w Stanach Zjednoczonych. Założyciel NBC, długoletni prezes Radio Corporation of America.
David Sarnoff
Pionier transportu lotniczego, założyciel linii lotniczych Pan Am.
Juan Trippe
Założyciel dwóch amerykańskich sieci sprzedaży detalicznej, Walmart i Sam’s Club.
Sam Walton
Belgijski przemysłowiec i wynalazca. Wynalazł szereg technologii przemysłowych chemii organicznej, np. produkcji papieru fotograficznego, a w 1909 opatentował swój największy wynalazek – bakelit.
Leo Baekeland
Brytyjski fizyk i programista, współtwórca i jeden z pionierów usługi WWW, jednej z najpopularniejszych usług internetowych. Od 1994 jest przewodniczącym W3C.
Tim Berners-Lee
Amerykańska biolog i zoolog, autorka książek popularnonaukowych. Jej książka „Silent Spring” zwróciła uwagę społeczeństwa na sprawy ekologii i ochrony środowiska.
Rachel Carson
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w roku 1962. Wraz z Maurice'em Wilkinsem i Rosalindą Franklin odkryli strukturę molekularną DNA
Francis Crick i James Watson
Amerykański przedsiębiorca, prezes koncernu IBM w latach 1952-1971.
Thomas Watson Jr.
Fizyk teoretyczny i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku. Twórca teorii względności.
Albert Einstein
Amerykański wynalazca i pionier telewizji. Twórca wielu wynalazków, które miały kluczowe znaczenie dla wczesnego rozwoju elektronicznej telewizji.
Philo Farnsworth
Włoski fizyk teoretyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1938, zajmujący się budową wewnetrzną atomu i poromieniotwórczością. Twórca pierwszego prototypowego reaktora atomowego.
Enrico Fermi
Szkocki bakteriolog i lekarz, jako pierwszy wydzielił i opisał zasotosowanie penicyliny.
Alexander Fleming
Austriacki lekarz, twórca psychoanalizy.
Sigmund Freud
Amerykański konstruktor i wynalazca lotniczy, pionier techniki rakietowej i astronautyki.
Robert Goddard
Austriacki logik i matematyk, autor twierdzeń z zakresu logiki matematycznej, współautor jednej z aksjomatyk teorii mnogości.
Kurt Gödel
Amerykański astronom, który jako pierwszy udowodnił, że „mgławice spiralne” są odległymi galaktykami znajdującymi się poza Drogą Mleczną. Jemu też przypisuje się odkrycie w 1924 roku zjawiska rozszerzania się Wszechświata, wyrażonego matematycznie w postaci prawa nazwanego jego imieniem.
Edwin Hubble
Angielski ekonomista, twórca teorii interwencjonizmu państwowego w dziedzinie ekonomii i finansów państwowych.
John Maynard Keynes
Rodzina archeologów i paleoantropologów, odkrywcy jednych z najstarszych śladów człowieka w Afryce.
Mary, Loius i Richard Leakey
Szwajcarski psycholog, biolog i epistemolog. Znany przede wszystkim z teorii rozwoju poznawczego, która zrewolucjonizowała sposób myślenia o dziecięcym umyśle.
Jean Piaget
Wirolog, wynalazca szczepionki przeciw grypie i twórca jednej ze szczepionek przeciw paraliżowi dziecięcemu (wirus polio).
Jonas Salk
Brytyjski matematyk, kryptolog, twórca maszyny Turinga i jeden z twórców informatyki. Uważany za ojca sztucznej inteligencji
Alan Turing
Filozof zajmujący się przede wszystkim językiem i logiką, poruszał także kwestie kluczowe dla filozofii umysłu i matematyki. Jego wczesne prace uczyniły z niego „ojca chrzestnego” neopozytywizmu, późniejsze natomiast stanowiły kluczowy wkład w badaniach nad pragmatyką.
Ludwig Wittgenstein
Pionierzy lotnictwa, uważani są powszechnie za konstruktorów pierwszego udanego samolotu.
Orville i Wilbur Wright
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich bokserów. Jako pierwszy pięściarz w historii trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag i skutecznie bronił go dziewiętnaście razy.
Muhammad Ali
Tragiczniie zmarła członkini brytyjskiej rodziny królewskiej jako pierwsza żona Karola, księcia Walii, matka Wilhelma, księcia Cambridge oraz Henryka, księcia Sussexu.
Diana (księżna Walii)
Żydowska dziewczyna, autorka znanego dziennika, zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie
Anne Frank
Amerykański ewangelista przebudzeniowy, teolog i antropolog, jeden z najbardziej znanych ewangelistów na świecie i autor bestsellerów. Bywał nazywany „Bożym ambasadorem”, „pastorem Ameryki”, „największym chrześcijaninem, jakiego kiedykolwiek wydała Ameryka”, itd.
Billy Graham
Latynoamerykański rewolucjonista, pisarz, z zawodu lekarz. W latach 50 XX w. jeden z przywódców rewolucji kubańskiej. Po jej sukcesie wstąpił w skład rewolucyjnego rządu. W 1965 roku brał udział w walkach partyzanckich w Kongu. Od 1966 roku organizował oddziały partyzanckie w Boliwii.
Che Guevara
Pierwsi zdobywy Mount Everest.
Edmund Hillary i Tenzing Norgay
Amerykańska głuchoniewidoma pisarka, pedagog i działaczka społeczna. Stała się sławna dzięki autobiografii „Historia mojego życia” oraz jej adaptacji filmowej, „Cudotwórczyni”
Helen Keller
35. prezydent Stanów Zjednoczonych, przywódca w czasie kryzysu kubańskiego. Zginął w zamachu w Dallas.
John F. Kennedy
Amerykański aktor i mistrz sztuk walk pochodzenia chińskiego. Ikona kina akcji oraz znana postać najnowszej kultury.
Bruce Lee
Amerykański pionier lotnictwa, wsławiony pierwszym samolotowym samotnym przelotem między lądem Ameryki Północnej a Europą bez międzylądowań w 1927.
Charles Lindbergh
Amerykański polityk, pierwszy mężczyzna otwarcie przyznający się do swojej homoseksualnej orientacji wybrany do Rady Miasta San Francisco. Polityką i działaniem na rzecz osób LGBT zainteresował się w wieku 40 lat.
Harvey Milk
Amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka i producentka filmowa, gwiazda filmowa, ikona kultury popularnej oraz seksbomba lat 50. i 60. XX w. American Film Institute umieścił ją na szóstym miejscu na liście największych aktorek wszech czasów
Marilyn Monroe
Albańska zakonnica, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości, laureatka Nagrody Templetona oraz Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1979, święta Kościoła katolickiego znana z działalności w Indiach.
Matka Teresa z Kalkuty
Brytyjska działaczka społeczna, jedna z założycielek brytyjskiego ruchu sufrażystek, najważniejsza angielska działaczka na rzecz przyznania kobietom praw wyborczych przed I wojną światową.
Emmeline Pankhurst
Afroamerykańska działaczka na rzecz praw człowieka. Jest uznawana za jeden z symboli walki z segregacją rasową, a także jest nazywana „matką ruchu praw obywatelskich”.
Rosa Parks
Brazylijski były piłkarz, jedyny trzykrotny mistrz Świata 1958, 1962 i 1970.
Pelé
Radziecki fizyk jądrowy, twórca m.in. teorii indukowanej grawitacji, działacz polityczny, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Członek Akademii Nauk ZSRR.
Andriej Sacharow
Amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy Afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.
Jackie Robinson
Współzałożyciel Wspólnoty Anonimowych Alkoholików (drugim współzałożycielem był dr Bob Smith). Trzeźwość osiągnął 11 grudnia 1934 i zachował ją do końca, przez 37 lat.
William Griffith Wilson
Nie ma jeszcze komentarzy