thumbnail

O jakim Polaku mowa?

Quiz wykonany przez CzarnyAnonim
Oceń:
Ostatnio zaktualizowany: 12 marzec, 2020
Jeszcze nie spróbowałeś rozwiązać tego quizu.
Po raz pierwszy przesłany12 marzec, 2020
Razy rozwiązany197
Średni wynik52,0%
Zgłoś quizZgłoś
6:00
Powodzenia
0
 / 25 odgadnięto
Quiz jest zapauzowany. Zostały ci jeszcze .
Punktacja
Twój wynik to / = %
Twój wynik jest taki sam lub lepszy od % uczestników testu także zdobyło 100%
Średni wynik to
Twój rekordowy wynik to
Twój najszybszy czas to
Przewiń w dół, aby zobaczyć odpowiedzi i więcej statystyk ...
Opis
Znany Polak
Polski działacz społeczny i niepodległościowy. Kierownik Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu . Zmarł 12 maja 1935, został pochowany w Katedrze Wawelskiej w Krakowie.
Józef Piłsudski
W 1891 Maria wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie. Otrzymała dwie nagrody Nobla.
Maria Skłodowska-Curie
Poeta, działacz polityczny, publicysta,dowódca wojskowy. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu.
Adam Mickiewicz
Polski skoczek narciarski i kierowca rajdowy, uprawiał też kombinację norweską. Od 2016 pełni funkcję dyrektora koordynatora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim.
Adam Małysz
Król Polski od 1674, hetman wielki koronny od 1668, hetman polny koronny od 1666. Bardzo zakochany w Marysieńce.
Jan III Sobieski
Polski poeta epoki renesansu, tłumacz, prepozyt kapituły katedralnej poznańskiej w latach 1564–1574. Znany przeważnie z trenów o swojej zmarłej córeczki.
Jan Kochanowski
Władca Polski z dynastii Piastów sprawujący władzę od ok. 960 roku. Syn Siemomysła, wnuk Lestka. Ojciec pierwszego króla Polski.
Mieszko I
Duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy. Został wybrany na papieża przez drugie zgromadzenie kardynałów.
Jan Paweł II
Królowa Polski z dynastii Andegawenów, córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, w 1384 koronowana na króla Polski.
Jadwiga Andegaweńska
Kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i wokalista rockowy, autor tekstów piosenek. Jeden z najważniejszych twórców muzyki pop w Polsce.
Czesław Niemen
Polityk i działacz związkowy, z zawodu elektryk. Czołowy opozycjonista w okresie PRL, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”
Lech Wałęsa
Władca Polski z dynastii Piastów, pierwszy koronowany król Polski (od 1025), w latach 1003–1004 także książę Czech jako Bolesław IV, książę Polski od 992.
Bolesław Chrobry
Lekkoatleta – tyczkarz i wieloboista. Złoty medalista olimpijski w skoku o tyczce z Moskwy z roku 1980. Znany ze swojego gestu po skoku.
Władysław Kozakiewicz
Opis
Znany Polak
Polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Wielu historyków literatury uważa jednak taki pogląd za zbytnie uproszczenie.
Cyprian Norwid
Polski wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, wirtuoz gitary, a także autor tekstów piosenek. Lider i współzałożyciel zespołu Lady Pank. Muzyczny samouk. Autor solowego projektu Jan Bo.
Jan Borysewicz
Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Zamordowany 25 maja 1948 roku przez komunistów.
Witold Pilecki
Polski wojskowy i polityk. Generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych, dowódca Armii Polskiej w ZSRR oraz 2 Korpusu Polskiego. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, następca prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1950–1954
Władysław Anders
Polski polityk komunistyczny, I sekretarz KC PPR (1943–1948), I sekretarz KC PZPR (1956–1970)
Władysław Gomułka
Polski astronom, autor dzieła "O obrotach sfer niebieskich" przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata.
Mikołaj Kopernik
Zakonnik ze Zgromadzenia Zmartwychwstańców oraz wynalazca i przedsiębiorca działający w USA. Wynalazł materiał kuloodporny, bezdętkowe i nieprzebijalne opony samochodowe oraz kuloodporną płytę pancerną.
Kazimierz Żegleń
Naukowiec, wynalazca, inżynier, porucznik saperów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej. Wynalazł ręczny wykrywacz min, co było istotnym wkładem w zwycięstwo aliantów
Józef Kosacki
Rycerz, niepokonany w licznych turniejach, symbol cnót rycerskich; delegat na Sobór w Konstancji, uczestnik wojen z zakonem krzyżackim, Turkami i husytami, starosta kruszwicki od 1417, starosta spiski od 1420 r.
Zawisza Czarny
Poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989)
Wisława Szymborska
Pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Niewielką część jego spuścizny stanowią wiersze. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Władysław Reymont
Polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, premier i minister spraw wojskowych II Rzeczypospolitej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej. Zmarł w "wypadku" samolotowym w Giblartarze
Władysław Sikorski
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy