thumbnail

Zapomniani Polacy #1

Przeczytaj ciekawostkę i rozpoznaj, którego Polaka dotyczy.
Quiz wykonany przez PatrykPorto
Oceń:
Ostatnio zaktualizowany: 27 sierpień, 2023
Jeszcze nie spróbowałeś rozwiązać tego quizu.
Po raz pierwszy przesłany27 sierpień, 2023
Razy rozwiązany4
Średni wynik30,0%
Zgłoś quizZgłoś
6:00
Wpisz odpowiedź tutaj
0
 / 10 odgadnięto
Quiz jest zapauzowany. Zostały ci jeszcze .
Punktacja
Twój wynik to / = %
Twój wynik jest taki sam lub lepszy od % uczestników testu także zdobyło 100%
Średni wynik to
Twój rekordowy wynik to
Twój najszybszy czas to
Przewiń w dół, aby zobaczyć odpowiedzi i więcej statystyk ...
Opis
Nazwisko
Konstruktor aparatów kinematograficznych, pionier kinematografii. Skonstruował aeroskop, czyli pierwszą ręczną, automatyczną kamerę filmową ze stabilizacją obrazu, wykorzystywaną przez Brytyjczyków podczas I wojny światowej do rejestrowania kronik.
Kazimierz Prószyński
Pierwszy polski naukowiec (urodzony ok. 1230 r.), znany z prac nad optyką i psychologią spostrzegania, wskazywał m.in. że złudzenia wzrokowe są wynikiem warunków obserwacji oraz wyobrażeń i sposobu myślenia. Z jego pracami zapoznawali się da Vinci, Kopernik czy Kepler
Witelon
Inżynier drogowy i kolejowy, bohater obrony Callao w 1866, budowniczy kolei w Peru oraz Ekwadorze, projektant i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej.
Ernest Malinowski
Wybitny pianista, kompozytor, pedagog i wynalazca. Przypisuje się mu m.in. wynalezienie: wycieraczek do szyb samochodowych, podwyższanego stołka do fortepianu, pneumatycznych amortyzatorów samochodowych, zegara elektrycznego, maszynki elektrycznej do gotowania, spinacza biurowego oraz szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w fortepianach, balonach i samolotach.
Józef Hofmann
Orientalista, jezuita, misjonarz w Chinach, przyrodnik, kartograf, jeden z pierwszych europejskich sinologów, propagator chińskiej medycyny w Europie oraz poseł cesarza Yongli. Urodzony w 1612/14 we Lwowie.
Michał Boym
Dziennikarz i podróżnik, odkrywca źródła Amazonki. Pracował również jako inspektor kopalni diamentów w Sierra Leone i kopalni złota w Ghanie.
Jacek Pałkiewicz
Inżynier elektronik i informatyk, "polski Bill Gates", projektant minikomputera K-202, który pracował z szybkością miliona operacji na sekundę (szybciej niż komputery osobiste 10 lat później).
Jacek Karpiński
Wynalazca pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu.
Rudolf Weigl
Okulista, twórca esperanto, najbardziej rozpowszechnionego na świecie międzynarodowego języka pomocniczego.
Ludwik Zamenhof
Ekonomista i finansista, językoznawca, inżynier. Autor wynalazków z dziedziny kolejnictwa, łączności, rachunkowości oraz maszyn liczących, w tym m.in. semafora, gazomierza, ręcznego kasownika oraz maszyny do druku i kontroli biletów.
Jan Józef Baranowski
Nie ma jeszcze komentarzy