thumbnail

Państwa transkontynentalne (włącznie z terytoriami zależnymi i z mapą)

Ten quiz występuje w kilku wariantach: bez mapy, bez z terytoriów zależnych bez mapy oraz z mapą. Wszystkie wersje są też dostępne po angielsku i niemiecku.

Wymień wszystkie kraje, które rozciągają się na więcej niż jednym kontynencie!

Ten quiz bieże też pod uwagę terytoria zależne.

Dla potrzeb tego quizu, uznajemy 7 kontynentów: Ameryka Płn. (łącznie z Ameryką Środkową i Karaibami), Ameryka Płd., Afryka, Europa, Azja, Oceania (łącznie z Australią) i Antarktyda.

Dla potrzeb tego quizu, każda masa lądu – nawet najmniejsze i najodleglejsze wysepki gdzieś na środku oceanu – musi zostać przydzielona do jednego z kontynentów.

Ponieważ wiele granic między kontynentami jest sprzecznych jako takich (nawet zamim się weźmie pod uwagę przydzielenie każdej wysepki do jakiegoś z kontynentów), wiele państw transkontynentalnych z tego quizu może zazwyczaj lub przy niekturych wersjach granic międzykontznentalnych nie być uważanych za wielokontynentowe.

Następujące czynniki mogą zostać brane pod uwagę przy przydzielaniu terytorium do poszczególnych kontynentów: geografia, geologia, podziały polityczne lub kulturowe albo po prostu konwencje.

Roszczenia terytorialne na Antarktydzie (i wszystkie roszczenia do obszarów znajdujących się na południe od 60°S – są one trzymane w zawieszeniu przez Układ Antarktyczny) liczą się w ramach tego quizu.

Źródła użyte do tego quizu obejmują: artykuły z Wikipedii (ten, ten, ten i ten spośród innych) oraz własne analizy mapy świata.

Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek:
Oprócz oczywistych odpowiedzi, pomyśl o takich państwach, które są położone na skrajach kontynentów, posiadają odległe wyspy oraz o (byłych) mocarstwach kolonialnych.
Podkreślony jest zawsze kontynent, na którym znajduje się stolica (i najczęściej też główne terytorium) państwa.
?“ oraz szare tło wskazują na to że rzekomy przydział (przynajmniej) jednej z części terytorium państwa do odpowiedniego kontynentu jest dyskusyjny a nawet wątpliwy.
Nie polegaj wyłącznie na mapie! Weź też pod uwagę wskazówki dane powyżej i poniżej!
Quiz wykonany przez MappingFan97
Oceń:
Ostatnio zaktualizowany: 25 grudnia, 2021
Jeszcze nie spróbowałeś rozwiązać tego quizu.
Po raz pierwszy przesłany25 grudnia, 2021
Razy rozwiązany97
Średni wynik69,7%
Zgłoś quizZgłoś
6:00
Geben Sie die Antwort hier ein
0
 / 33 odgadnięto
Quiz jest zapauzowany. Zostały ci jeszcze .
Punktacja
Twój wynik to / = %
Twój wynik jest taki sam lub lepszy od % uczestników testu także zdobyło 100%
Średni wynik to
Twój rekordowy wynik to
Twój najszybszy czas to
Przewiń w dół, aby zobaczyć odpowiedzi i więcej statystyk ...
 
Weź sobie czas i przeczytaj powyższą instrukcję dla jasności i wskazówek!
Kontynenty
Kraj
Opis
Afryka, Azja
Egipt
Według nowoczesnej konwencji, granica między Azją a Afryką przebiega przez Przesmyk - i tym samym Kanał - Suezki, ustanawiając półwysep Synajski jako część Azji.
Afryka, Antarktyda ?
Południowa Afryka
Wprawdzie, następujące twierdzenie może być trochę wątpliwe: Południowoafrykańskie Wyspy Księcia Edwarda (nie do pomylenia z kanadyjską prowincją Wyspy Księcia Edwarda) w południowym Oceanie Indyjskim są położone pomiędzy kontynentem afrykańskim (do którego jest im bliżej) a Antarktydą. Tektonicznie wiąże je z Antarktydą płyta antarktyczna, są one zaliczane do wysp subantarktycznych - z których większość wchodzi w skład innych państw jako terytoria zależne.
Azja, Afryka
Jemen
Podczas gdy jemeńskie wyspy Morza Czerwonego są położone na szelfie kontynentalnym Azji - tak samo jak stały ląd Jemenu - wyspa Sokotra wraz z ze swoim arhipelagem przy półwyspie Somalijskim leży już na afrykańskim szelfie kontynentalnym i geograficznie jest też bardziej oddalona od wybrzeży Jemenu niż Somalii.
Azja, Europa
Turcja
Turecki region Wschodniej Tracji (na zachód od Stambułu) leży na Bałkanach w Europie.
Azja, Europa
Azerbejdżan
Niekture rejony Azerbejdżanu (przede wszystkim na północ od miasta Sumgait), w których łącznie żyje 5% ludności kraju (ok. pół miliona ludzi), są położone na północ od wododziału gór Wielkiego Kaukazu - leżą więc w Europie.
Azja, Europa
Gruzja
Gruzińskie (historyczne) regiony Chewi, Chewsuretia i Tuszetia są w większości położone na północ od wododziału gór Wielkiego Kaukazu i tym samym w Europie.
Azja, Europa
Kazachstan
Mała część terytorium Kazachstanu rozciąga się na zachód za rzekę Ural do wschodniej Europy.
Azja, Oceania
Japonia
Japońskie wyspy Izu, Ogasawara i Kazan oraz Nishino-shima Oki-no-Tori-shima są czasami uznawane za część Oceanii. Podczas gdy te roszczenia są wprawdzie dobrze uzasadnione, tylko Minami Tori-shima jednoznacznie jest częścią Oceanii.
Azja, Oceania
Indonezja
Wprawdzie dokładna granica między Azją a Oceanią w Archipelagu Malajskim jest sporna - niemniej jednak wszystkie projekcje lokują całą Nową Gwineę (łącznie z jej zachodnią częścią należącą do Indonezji) w oceańskim makroregionie Melanezji. Niekture projekcje posuwają się nawet tak daleko że roszczą wyspy Celebes i Lombok dla Oceanii.
Europa, Afryka
Włochy
Włochy posiadają kilka małych wysp na południe od Sycylii które geograficznie można uznać za część Afryki z powodu ich bliskości do Tunezji: Podczas gdy Pantelleria i Linosa są zazwyczaj jeszcze zaliczane do Europy, Lampedusa i Lampione uchodzą jako przynależące do Afryki.
Europa, Afryka
Hiszpania
Hiszpania posiada terytoria - w tym jedną autonomiczną wspólnotę (Wyspy Kanaryjskie), jedną prowincje (Almería dyięki Wyspie Albóran) i dwa autonomiczne miasta (Ceuta i Melilla) - w Afryce. Mieszka tam około 5% ludności Hiszpanii. Ponadto, hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej ("plazas de soberanía") u wybrzeży Maroka mają jeszcze inny status prawny, podobny do obszarów niemunicypalnych w niektórych krajach anglosaskich.
Europa, Ameryka Północna
Dania
Terytoria zależne:
Europa: Wyspy Owcze
Ameryka Północna: Grenlandia
Europa, Antarktyda
Norwegia
Terytoria zależne:
Europa: Jan Mayen; Svalbard
Antarktyda: Wyspa Bouveta; Wyspa Piotra I (roszczenie); Ziemia Królowej Maud (roszczenie)
Europa, Azja?
Grecja
Terytorium Grecji obejmuje wiele wysp tuż u wybrzeża Azji Mniejszej: są to wyspy takie jak Rodos, Kos, Samos, Chios i Lesbos, ale przede wszystkim Mejisti / Kastelorizo razem z przyległymi wyspami. Z powodu więzi kultury, sami uważają się za część Europy.
Europa, Afryka, Ameryka Północna ?
Portugalia
Portugalski archipelag Madery kojarzy się geograficznie z Afryką (chociż kulturowo z Europą).
Z kolei Azory z tektonicznego punktu widzenia są położone na tzw. więźle potrójnym Azorów - oprócz dwóch, większość z głównych wysp Azorów jest rozproszona na przedziale płyty afrykańskiej i eurazjatyckiej, zaś wyspy Corvo i Flores są usytuawane na północnoamerykańskiej płycie tektonicznej.
Europa, Azja, Ameryka Północna ?
Rosja
Ten wpis jest chyba oczywisty: granica europejsko-azjatycka przebiega przez Rosję zaczynając w Morzu Czarnym, podąża za wododziałem Wielkiego Kaukazu aż do Morza Kaspijskiego, kontynuuje rzeką Ural i łańcuchem górskim o tej samej nazwie aż się kończy w Morze Karskim na dalekiej północy.
Zalżnie od definicji granic kontynentalnych, rosyjskie Wyspy Aleuckie oraz Wyspa Ratmanowa mogą być ponadto zaliczane do Ameryki Płn.
Europa, Afryka, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Antarktyda, Oceania
Francja
Regiony Francji Gujana Francuska (Ameryka Płd.), Gwadelupa, Martynika (obie Ameryka Płn.), Majotta i Reunion (obie Afryka) mają ten sam status prawny co tereny Francji metropolitalnej w Europie - nie są więc terytoriami zależnymi jak niektóre inne terytoria zamorskie - n.p. Polinezja Francuska, Saint-Pierre i Miquelon albo Nowa Kaledonia.

Terytoria zależne:
Afryka i Antarktyda (jedyne transkontynentalne terytorium zależne ?): Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne (włącznie z roszczoną Ziemią Adeli)
Ameryka Północna: Saint Barthélemy; Saint Martin; Saint Pierre i Miquelon
Ameryka Północna / Oceania ?: Wyspa Clippertona
Oceania: Nowa Kaledonia; Polinezja Francuska; Wallis i Futuna
Europa, Ameryka Północna, Ameryka Południowa ?
Holandia
Królestwo Niderlandów składa się z trzech"krajów składowych" leżących w Karaibach (Aruba, Curaçao, Sint Maarten - każdy z nich liczy się jako terytorium zależne) oraz jednego - Holandii - leżącego w większości w Europie - jednak też obejmująceo trzy gminy w Karaibach: Sint Eustatius, Saba i Bonaire. Ta ostatnia leży nieopodal wybrzeża Ameryki Płd. - zatem może również być uwyględniona jako część tego kontynentu.

Terytoria zależne:
Ameryka Północna: Sint Maarten
Ameryka Północna / Ameryka Południowa?: Aruba; Curaçao
Europa, Afryka, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Antarktyda, Azja, Oceania
Wielka Brytania
Terytoria zależne:
Europa: Akrotiri i Dhekelia; Baliwat Guernsey; Baliwat Jersey; Gibraltar; Wyspa Man
Afryka: Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha
Ameryka Północna: Anguilla; Bermudy; Brytyjskie Wyspy Dziewicze; Kajmany; Montserrat; Wyspy Turks and Caicos
Ameryka Południowa: Falklandy
Antarktyda: Brytyjskie Terytorium Antarktyczne (roszczenie); Georgia Południowa i Sandwich Południowy
Azja: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego
Oceania: Wyspy Pitcairn
Oceania, Antarktyda
Nowa Zelandia
Terytoria zależne:
Oceania: Niue; Tokelau; Wyspy Cooka
Antarktyda: Dependencja Rossa (roszczenie)
<u>Oceania</u>, Antarktyda, Azja
Australia
Terytoria zależne:
Oceania: Wyspa Norfolk< Wyspy Ashmore i Cartiera; Wyspy Morza Koralowego
Azja: Wyspa Bożego Narodzenia; Wyspy Kokosowe
Antarktyda: Australijskie Terytorium Antarktyczne (roszczenie); Wyspy Heard i McDonalda
Ameryka Północna ?, Europa
Islandia
Islandia - która jest położona między Europą a Grenlandią (która wchodzi w skład Ameryki Płn.) - zalicza się do Europy z powodów historycznych, kulturowzch i politycznych. Patrząc jednak przez pryzmat geologii, Islandia leży na samym Grzbiecie Śródatlantyckim który oddziela płytę północnoamerykańską od eurazjatyckiej (powodując przy tym częstą aktywność wulkaniczną). Stolica - Rejkjawik - jest położona na amerykańskiej części wyspy.
Ameryka Północna, Oceania ?
Kostaryka
Kostarykańska Wyspa Kokosowa zazwyczaj jest uważana za najbardziej wysunięte na południe miejsce Ameryki Płn. Ponieważ chodzi tu o odległą wyspę w środku Oceanu Spokojnego, przydzielenie jej do Oceanii nie jest wzkluczone.
Ameryka Północna, Oceania ?
Meksyk
Isla Clarión - jest to najodleglejsza wyspa meksykańskiego archipelagu Revillagigedo. Jest oddalona o 700 km od lądu. Mimo że te wyspy są zwyczajnie przypisywane Ameryce Płn., zaliczanie ich do Ocenii nie jest wykluczone.
Ameryka Północna, Oceania, Azja?
Stany Zjednoczone
Stan Hawaii niezaprzeczalnie jest częścią Oceanii. To samo można powiedzieć o atolu Palmyra który w przeciwieństwie do innych amerykańskich "obszarów niemunicypalnych" (unincorporated area) w Pacyfiku (zalicza się je do terytoriów zależnych) jest terytorium "inkorporowanym" i dlatego też integralną częścią Stanów Zjednoczonych.
Zależnie od definicji granic między kontynentami, zachodnie Wyspy Aleuckie, Little Diomede Island i inne wyspy w Morzu Beringa - jak n.p. Wyspa Świętego Wawrzyńca - mogą być zaliczane do Azji - przez co stan Alaski stał by się dwukontynentalny.

Terytoria zależne:
Ameryka Północna: Ławica Bajo Nuevo (roszczenie); Ławica Serranilla (roszczenie); Portoryko; Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych; Zatoka Guantánamo (teren dzierżawiony)
Oceania: Baker; Guam; Howland; Jarvis; Johnston; Kingman; Mariany Północne; Midway; Navassa; Samoa Amerykańskie; Wake
Ameryka Północna, Ameryka Południowa ?
Panama
Konwencjonalnie (chociaż nie bezdyskusyjnie) granica między Amerykami przebiegia gdzieś przez przesmyk Darién - zwłaszcza w zdłuż wododziału pasma gór Darién - oznaczało by to że płd.-wsch. koniuszek Panamy (nieopodal źródeł rzeki Jampavadó) należy do Ameryki Płd. Jedna ze znacznie mniej zaakceptowanych projekcji przesuwa kontynentalną granicę aż do Kanału Panamskiego.
Ameryka Północna, Ameryka Południowa ?
Trynidad i Tobago
Płd. połowa wyspy Trynidad leży na południowoamerykańskiej płycie tektonicznej podczas gdy północny Trynidad oraz wyspę Tobago łączy płyta Karaibska. Takie geologiczne cechy nie koniecznie jednak kwalifikują Trynidad i Tobago do grona panstw transkontynentalnych ponieważ zazwyczaj państwo w całości jest przydzielane Ameryce Płn. pod aspektem geopolityki.
Ameryka Południowa, Oceania ?
Ekwador
Terytorium Ekwadoru zawiera Wyspy Galapagps które - zależnie od definicji - są częścią Ameryki Płd. albo wysp Oceanii. Ta druga perspektywa jest jednak bardzo niecodzienna.
Ameryka Południowa, Afryka ?
Brazylia
Co prawda, Brazlia prawdopodobnie nie jest państwem transkontynentalnym, nawet jak się weźmie pod uwagę jej najodleglejsze pośiadłości: Wyspy Świętego Piotra i Pawła - jest to grupa skał na Grzbiecie Śródatlantyckim - a nawet troche na wschód od Grzbietu, zatem po stronie afrykańskiej - wystających ponad fale.
Ameryka Południowa, Ameryka Północna
Wenezuela
Wenezuelska Wyspa Ptasia leży 547 km na północ od brzegu Wenezueli na środku Morza Karaibskiego i jest uznawana za część Ameryki Płn. Dependencje Federalne Wenezueli jak i stan Nueva Esparta - które się składają z karaibskich wysp tuż przy wybrzeżu Ameryki Płd. - są zaliczane do niniejszego kontynentu - chyba że się przydziela całe Karaiby do Ameryki Płn.
Ameryka Południowa, Antarktyda
Argentyna
Terytoria zależne:
Antarktyda: Antarktyda Argentyńska (roszczenie)
Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Oceania ?
Kolumbia
Kolumbijski departament archipelagu San Andrés i Providencia - leżący w Morzu Karaibskim - jest częścią Ameryki Płn.
Wyspa Malpelo, 500 km na zachód od Kolumbijskiego wybrzeża Oceanu Spokojnego zazwyczj jest zaliczana do Ameryki Płd. a tylko bardzo żadko do Oceanii.
Poza tym, ponieważ granica między Ameryką Płn. a Płd. nie jest dokładnie wzynaczona, Kolumbia być może royciąga się przez przesmyk Darién na stronę północy - szczególnie na obszarze na zachód od delty Río Atrato.
Ameryka Południowa, Antarktyda, Oceania
Chile
Chile same się uważa za "państwo trójkontynentalne": Obok południowoamerykańskiego terytorium ma roszczenia na Antarktydzie i sprawuje suwerenność nad kilkoma wyspami na Oceanie Spokojnym - przede wszystkim nad słynną Wyspą Wielkanocną, ale też nad Isla Salas y Gómez (najbardziej na wschód wysunięta wyspa Polinezji) oraz archipelagami Juan Fernández i Desventuradas (które są częściej przypisywane Ameryce Płd.).

Terytoria zależne:
Antarktyda: Chilijskie Terytorium Antarktyczne (roszczenie)
2 Komentarzy
+2
Poziom 25
25 gru, 2021
To był mój dotychczas największy quiz, na wyszukanie informacji, koncepcję, pisanie, edytowanie i tłumaczenie (na inne wersje językowe) poświęciłem wiele czasu i energii.

Mam więc nadzieję że się wam spodobało i że zostawicie 5 gwiazdek oraz nominację w wersji angielskiej.

Jak macie pytania, uwagi, pochwały albo korektę ewentualnych błędów, to wpiszcie je w komentarzach.

Wszystkie polskie, angielskie i niemieckie warianty tego quizu można znaleźć pod podanymi linkami.

+1
Poziom 58
28 lut, 2024
Piękny quiz, jestem w szoku, jeżeli chodzi o dokładność quizu w języku polskim opublikuje taki dokładny quiz. Po dokładnych wskazówkach i ilości źródeł widać, że włożyłeś wiele wysiłku, naprawdę szkoda że ma tak mało rozwiązań. Mam nadzieję, że stanie się polecanym. Mógłbyś przetłumaczyć niemieckie Geben Sie die Antwort hier ein?