Statystyki dla Państwa transkontynentalne

Kliknij tutaj aby rozwiązać quiz!

Ogólne statystyki

  • Ten quiz został rozwiązany 74 razy
  • Średni wynik to 16 z 27

Statystyki odpowiedzi

IDKontynentyKrajOpis% Poprawnych
ruEuropa, Azja, Ameryka Północna ?Rosja Ten wpis jest chyba oczywisty: granica europejsko-azjatycka przebiega przez Rosję zaczynając w Morzu Czarnym, podąża za wododziałem Wielkiego Kaukazu aż do Morza Kaspijskiego, kontynuuje rzeką Ural i łańcuchem górskim o tej samej nazwie aż się kończy w Morze Karskim na dalekiej północy.
Zalżnie od definicji granic kontynentalnych, rosyjskie Wyspy Aleuckie oraz Wyspa Ratmanowa mogą być ponadto zaliczane do Ameryki Płn.
95%
trAzja, EuropaTurcja Turecki region Wschodniej Tracji (na zachód od Stambułu) leży na Bałkanach w Europie.
89%
egAfryka, AzjaEgipt
Według nowoczesnej konwencji, granica między Azją a Afryką przebiega przez Przesmyk - i tym samym Kanał - Suezki, ustanawiając półwysep Synajski jako część Azji.
81%
frEuropa, Afryka, Ameryka Północna, Ameryka PołudniowaFrancjaRegiony Francji Gujana Francuska (Ameryka Płd.), Gwadelupa, Martynika (obie Ameryka Płn.), Majotta i Reunion (obie Afryka) mają ten sam status prawny co tereny Francji metropolitalnej w Europie - nie są więc terytoriami zależnymi jak niektóre inne terytoria zamorskie - n.p. Polinezja Francuska, Saint-Pierre i Miquelon albo Nowa Kaledonia.
81%
esEuropa, AfrykaHiszpaniaHiszpania posiada terytoria - w tym jedną autonomiczną wspólnotę (Wyspy Kanaryjskie), jedną prowincje (Almería dyięki Wyspie Albóran) i dwa autonomiczne miasta (Ceuta i Melilla) - w Afryce. Mieszka tam około 5% ludności Hiszpanii. Ponadto, hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej ("plazas de soberanía") u wybrzeży Maroka mają jeszcze inny status prawny, podobny do obszarów niemunicypalnych w niektórych krajach anglosaskich.
79%
usAmeryka Północna, Oceania, Azja?Stany ZjednoczoneStan Hawaii niezaprzeczalnie jest częścią Oceanii. To samo można powiedzieć o atolu Palmyra który w przeciwieństwie do innych amerykańskich "obszarów niemunicypalnych" (unincorporated area) w Pacyfiku (zalicza się je do terytoriów zależnych) jest terytorium "inkorporowanym" i dlatego też integralną częścią Stanów Zjednoczonych.
Zależnie od definicji granic między kontynentami, zachodnie Wyspy Aleuckie, Little Diomede Island i inne wyspy w Morzu Beringa - jak n.p. Wyspa Świętego Wawrzyńca - mogą być zaliczane do Azji - przez co stan Alaski stał by się dwukontynentalny.
77%
idAzja, OceaniaIndonezja Wprawdzie dokładna granica między Azją a Oceanią w Archipelagu Malajskim jest sporna - niemniej jednak wszystkie projekcje lokują całą Nową Gwineę (łącznie z jej zachodnią częścią należącą do Indonezji) w oceańskim makroregionie Melanezji. Niekture projekcje posuwają się nawet tak daleko że roszczą wyspy Celebes i Lombok dla Oceanii.
71%
paAmeryka Północna, Ameryka Południowa ?PanamaKonwencjonalnie (chociaż nie bezdyskusyjnie) granica między Amerykami przebiegia gdzieś przez przesmyk Darién - zwłaszcza w zdłuż wododziału pasma gór Darién - oznaczało by to że płd.-wsch. koniuszek Panamy (nieopodal źródeł rzeki Jampavadó) należy do Ameryki Płd. Jedna ze znacznie mniej zaakceptowanych projekcji przesuwa kontynentalną granicę aż do Kanału Panamskiego.
69%
kzAzja, EuropaKazachstan Mała część terytorium Kazachstanu rozciąga się na zachód za rzekę Ural do wschodniej Europy.
68%
geAzja, EuropaGruzja Gruzińskie (historyczne) regiony Chewi, Chewsuretia i Tuszetia są w większości położone na północ od wododziału gór Wielkiego Kaukazu i tym samym w Europie.
66%
ptEuropa, Afryka, Ameryka Północna ?Portugalia Portugalski archipelag Madery kojarzy się geograficznie z Afryką (chociż kulturowo z Europą).
Z kolei Azory z tektonicznego punktu widzenia są położone na tzw. więźle potrójnym Azorów - oprócz dwóch, większość z głównych wysp Azorów jest rozproszona na przedziale płyty afrykańskiej i eurazjatyckiej, zaś wyspy Corvo i Flores są usytuawane na północnoamerykańskiej płycie tektonicznej.
66%
azAzja, EuropaAzerbejdżanNiekture rejony Azerbejdżanu (przede wszystkim na północ od miasta Sumgait), w których łącznie żyje 5% ludności kraju (ok. pół miliona ludzi), są położone na północ od wododziału gór Wielkiego Kaukazu - leżą więc w Europie.
61%
zaAfryka, Antarktyda ?Południowa AfrykaWprawdzie, następujące twierdzenie może być trochę wątpliwe: Południowoafrykańskie Wyspy Księcia Edwarda (nie do pomylenia z kanadyjską prowincją Wyspy Księcia Edwarda) w południowym Oceanie Indyjskim są położone pomiędzy kontynentem afrykańskim (do którego jest im bliżej) a Antarktydą. Tektonicznie wiąże je z Antarktydą płyta antarktyczna, są one zaliczane do wysp subantarktycznych - z których większość wchodzi w skład innych państw jako terytoria zależne.
60%
itEuropa, AfrykaWłochy Włochy posiadają kilka małych wysp na południe od Sycylii które geograficznie można uznać za część Afryki z powodu ich bliskości do Tunezji: Podczas gdy Pantelleria i Linosa są zazwyczaj jeszcze zaliczane do Europy, Lampedusa i Lampione uchodzą jako przynależące do Afryki.
58%
nlEuropa, Ameryka Północna, Ameryka Południowa ?HolandiaKrólestwo Niderlandów składa się z trzech"krajów składowych" leżących w Karaibach (Aruba, Curaçao, Sint Maarten - każdy z nich liczy się jako terytorium zależne) oraz jednego - Holandii - leżącego w większości w Europie - jednak też obejmująceo trzy gminy w Karaibach: Sint Eustatius, Saba i Bonaire. Ta ostatnia leży nieopodal wybrzeża Ameryki Płd. - zatem może również być uwyględniona jako część tego kontynentu.
56%
clAmeryka Południowa, OceaniaChileChile same się uważa za "państwo trójkontynentalne": Obok południowoamerykańskiego terytorium ma roszczenia na Antarktydzie (które zgodnie z powyższą instrukcją tego quizu się nie liczą) i sprawuje suwerenność nad kilkoma wyspami na Oceanie Spokojnym - przede wszystkim nad słynną Wyspą Wielkanocną, ale też nad Isla Salas y Gómez (najbardziej na wschód wysunięta wyspa Polinezji) oraz archipelagami Juan Fernández i Desventuradas (które są częściej przypisywane Ameryce Płd.).
55%
mxAmeryka Północna, Oceania ?Meksyk Isla Clarión - jest to najodleglejsza wyspa meksykańskiego archipelagu Revillagigedo. Jest oddalona o 700 km od lądu. Mimo że te wyspy są zwyczajnie przypisywane Ameryce Płn., zaliczanie ich do Ocenii nie jest wykluczone.
55%
grEuropa, Azja?Grecja Terytorium Grecji obejmuje wiele wysp tuż u wybrzeża Azji Mniejszej: są to wyspy takie jak Rodos, Kos, Samos, Chios i Lesbos, ale przede wszystkim Mejisti / Kastelorizo razem z przyległymi wyspami. Z powodu więzi kultury, sami uważają się za część Europy.
52%
brAmeryka Południowa, Afryka ?Brazylia Co prawda, Brazlia prawdopodobnie nie jest państwem transkontynentalnym, nawet jak się weźmie pod uwagę jej najodleglejsze pośiadłości: Wyspy Świętego Piotra i Pawła - jest to grupa skał na Grzbiecie Śródatlantyckim - a nawet troche na wschód od Grzbietu, zatem po stronie afrykańskiej - wystających ponad fale.
48%
coAmeryka Południowa, Ameryka Północna, Oceania ?KolumbiaKolumbijski departament archipelagu San Andrés i Providencia - leżący w Morzu Karaibskim - jest częścią Ameryki Płn.
Wyspa Malpelo, 500 km na zachód od Kolumbijskiego wybrzeża Oceanu Spokojnego zazwyczj jest zaliczana do Ameryki Płd. a tylko bardzo żadko do Oceanii.
Poza tym, ponieważ granica między Ameryką Płn. a Płd. nie jest dokładnie wzynaczona, Kolumbia być może royciąga się przez przesmyk Darién na stronę północy - szczególnie na obszarze na zachód od delty Río Atrato.
48%
jpAzja, OceaniaJaponiaJapońskie wyspy Izu, Ogasawara i Kazan oraz Nishino-shima Oki-no-Tori-shima są czasami uznawane za część Oceanii. Podczas gdy te roszczenia są wprawdzie dobrze uzasadnione, tylko Minami Tori-shima jednoznacznie jest częścią Oceanii.
45%
ecAmeryka Południowa, Oceania ?EkwadorTerytorium Ekwadoru zawiera Wyspy Galapagps które - zależnie od definicji - są częścią Ameryki Płd. albo wysp Oceanii. Ta druga perspektywa jest jednak bardzo niecodzienna.
44%
veAmeryka Południowa, Ameryka PółnocnaWenezuela Wenezuelska Wyspa Ptasia leży 547 km na północ od brzegu Wenezueli na środku Morza Karaibskiego i jest uznawana za część Ameryki Płn. Dependencje Federalne Wenezueli jak i stan Nueva Esparta - które się składają z karaibskich wysp tuż przy wybrzeżu Ameryki Płd. - są zaliczane do niniejszego kontynentu - chyba że się przydziela całe Karaiby do Ameryki Płn.
39%
isAmeryka Północna ?, EuropaIslandia Islandia - która jest położona między Europą a Grenlandią (która wchodzi w skład Ameryki Płn.) - zalicza się do Europy z powodów historycznych, kulturowzch i politycznych. Patrząc jednak przez pryzmat geologii, Islandia leży na samym Grzbiecie Śródatlantyckim który oddziela płytę północnoamerykańską od eurazjatyckiej (powodując przy tym częstą aktywność wulkaniczną). Stolica - Rejkjawik - jest położona na amerykańskiej części wyspy.
35%
yeAzja, AfrykaJemenPodczas gdy jemeńskie wyspy Morza Czerwonego są położone na szelfie kontynentalnym Azji - tak samo jak stały ląd Jemenu - wyspa Sokotra wraz z ze swoim arhipelagem przy półwyspie Somalijskim leży już na afrykańskim szelfie kontynentalnym i geograficznie jest też bardziej oddalona od wybrzeży Jemenu niż Somalii.
32%
ttAmeryka Północna, Ameryka Południowa ?Trynidad i TobagoPłd. połowa wyspy Trynidad leży na południowoamerykańskiej płycie tektonicznej podczas gdy północny Trynidad oraz wyspę Tobago łączy płyta Karaibska. Takie geologiczne cechy nie koniecznie jednak kwalifikują Trynidad i Tobago do grona panstw transkontynentalnych ponieważ zazwyczaj państwo w całości jest przydzielane Ameryce Płn. pod aspektem geopolityki.
31%
crAmeryka Północna, Oceania ?Kostaryka Kostarykańska Wyspa Kokosowa zazwyczaj jest uważana za najbardziej wysunięte na południe miejsce Ameryki Płn. Ponieważ chodzi tu o odległą wyspę w środku Oceanu Spokojnego, przydzielenie jej do Oceanii nie jest wzkluczone.
29%

Rozkład punktacji

Percentyl według liczby udzielonych odpowiedzi

Procent ludzi z każdym wynikiem

Twoja historia wyników

Nie rozwiązałeś tego quizu