Statistics for Државе света

Click here to take the quiz!

General Stats

  • This quiz has been taken 36 times
  • The average score is 122 of 196

Answers on the Map

Answers color-coded by a green-red scale on the quiz's map according to % correct below.
 

Answer Stats

Country% Correct
Србија
96%
Шпанија
92%
Данска
92%
Индија
92%
Босна и Херцеговина
92%
Кина
92%
Русија
92%
Румунија
92%
Исланд
92%
Швајцарска
92%
Италија
92%
Аустрија
92%
Португал
92%
Пољска
92%
Јапан
92%
Норвешка
92%
Црна Гора
92%
Хрватска
88%
Немачка
88%
Северна Македонија
88%
Француска
88%
Словенија
88%
Мађарска
88%
Грчка
88%
Холандија
88%
Бугарска
88%
Турска
88%
Албанија
88%
Аустралија
88%
Сједињене Државе Америке
88%
Уједињено Краљевство
88%
Ирска
88%
Иран
88%
Ирак
85%
Бразил
85%
Северна Кореја
85%
Египат
85%
Финска
85%
Шведска
85%
Мароко
85%
Јужна Кореја
85%
Украјина
85%
Белорусија
85%
Канада
85%
Литванија
85%
Летонија
85%
Словачка
81%
Лихтенштајн
81%
Малта
81%
Белгија
81%
Туркменистан
81%
Мексико
81%
Андора
81%
Кипар
81%
Естонија
81%
Аргентина
81%
Мадагаскар
77%
Казахстан
77%
Авганистан
77%
Нови Зеланд
77%
Таџикистан
77%
Ватикан
77%
Република Конго
77%
Сан Марино
77%
Уругвај
73%
Демократска Република Конго
73%
Косово
73%
Саудијска Арабија
73%
Луксембург
73%
Алжир
69%
Узбекистан
69%
Израел
69%
Тунис
69%
Индонезија
69%
Чиле
69%
Судан
69%
Пакистан
69%
Молдавија
69%
Грузија
69%
Сирија
65%
Малезија
65%
Тајланд
65%
Уједињени арапски Емирати
65%
Перу
65%
Монако
65%
Монголија
65%
Венецуела
65%
Парагвај
65%
Катар
65%
Либија
65%
Колумбија
65%
Јордан
65%
Куба
65%
Азербејџан
65%
Јерменија
65%
Оман
62%
Бутан
62%
Јужна Африка
62%
Јемен
62%
Киргистан
62%
Камерун
58%
Нигерија
58%
Нигер
58%
Шри Ланка
58%
Етиопија
58%
Обала Слоноваче
58%
Фиџи
58%
Кенија
58%
Јужни Судан
58%
Сомалија
58%
Хондурас
58%
Мали
58%
Малдиви
58%
Ангола
58%
Либан
54%
Непал
54%
Доминика
54%
Вијетнам
54%
Танзанија
54%
Замбија
54%
Сенегал
54%
Панама
54%
Лаос
54%
Чад
54%
Бангладеш
54%
Камбоџа
50%
Сингапур
50%
Сејшели
50%
Кувајт
50%
Доминиканска република
50%
Папуа Нова Гвинеја
50%
Руанда
50%
Мјанмар
50%
Гана
50%
Јамајка
50%
Хаити
50%
Гвинеја
50%
Гватемала
50%
Мауританија
50%
Бахреин
50%
Того
50%
Еквадор
50%
Мозамбик
50%
Намибија
50%
Никарагва
50%
Тајван
50%
Боливија
50%
Уганда
46%
Боцвана
46%
Бурунди
46%
Суринам
46%
Зимбабве
46%
Малави
46%
Еритреја
46%
Лесото
46%
Филипини
46%
Либерија
46%
Костарика
46%
Есватини
42%
Источни Тимор
42%
Џибути
42%
Комори
42%
Брунеј
42%
Бенин
42%
Зеленортска Острва
42%
Екваторијална Гвинеја
38%
Тувалу
38%
Барбадос
38%
Ел Салвадор
38%
Сао Томе
38%
Буркина Фасо
38%
Чешка Република
38%
Гвајана
38%
Маурицијус
35%
Антигва и Барбуда
35%
Гвинеја-Бисао
35%
Микронезија
35%
Тонга
35%
Тринидад и Тобаго
35%
Габон
35%
Белизе
35%
Централна Афричка Република
35%
Гамбија
35%
Сијера Леоне
35%
Вануату
31%
Кирибати
31%
Самоа
31%
Гренада
31%
Маршалска острва
27%
Палау
27%
Сент Китс и Невис
27%
Сент Винсент и Гренадины
27%
Соломонска острва
27%
Бахаме
23%
Науру
23%
Сент Люсия
4%

Score Distribution

Percentile by Number Answered

Percent of People with Each Score

Your Score History

You have not taken this quiz