UK Members of Parliament 2015-2017- Politics

Name as many British MPs as possible- List is updated as often as possible, especially after by-elections.
Quiz by Greatgroupenmire
Rate:
Last updated: September 21, 2017
First submittedNovember 25, 2016
Times taken332
Average score6.8%
Rating4.00
Report this quizReport
15:00
Enter answer here
0
 / 650 guessed
The quiz is paused. You have remaining.
Scoring
You scored / = %
This beats or equals % of test takers also scored 100%
The average score is
Your high score is
Your fastest time is
Keep scrolling down for answers and more stats ...
Party
Constituency
MP
Labour
Hackney N & Stoke Newington
Diane Abbott
Labour
Oldham E & Saddleworth
Debbie Abrahams
Conservative
Selby & Ainsty
Nigel Adams
Conservative
Windsor
Adam Afriyie
SNP
Ochil & Perthshire S
Tasmina Ahmed-Sheikh
Conservative
Waveney
Peter Aldous
Labour
Lewisham E
Heidi Alexander
Labour
Bethnal Green & Bow
Rushanara Ali
Conservative
Telford
Lucy Allan
Conservative
Cambridgeshire S
Heidi Allen
Labour
Nottingham N
Graham Allen
Labour
Tooting
Rosena Allin-Khan
Conservative
Southend W
David Amess
Labour
Blaydon
Dave Anderson
Conservative
Pudsey
Stuart Andrew
Conservative
Eastbourne
Caroline Ansell
Conservative
Charnwood
Edward Argar
SNP
Dumfries & Galloway
Richard Arkless
Labour
Leicester S
Jonathan Ashworth
Conservative
Louth & Horncastle
Victoria Atkins
Labour
Dudley N
Ian Austin
Conservative
Norfolk S
Richard Bacon
Labour
West Bromwich W
Adrian Bailey
Conservative
Wycombe
Steven Baker
Conservative
Worcestershire W
Harriett Baldwin
Conservative
Cambridgeshire NE
Stephen Barclay
SNP
Livingston
Hannah Bardell
Conservative
Basildon & Billericay
John Baron
Labour
Rother Valley
Kevin Barron
Conservative
Croydon Central
Gavin Barwell
Conservative
Aberconwy
Guto Bebb
Labour
Derby S
Margaret Beckett
Conservative
Norfolk NW
Henry Bellingham
Labour
Leeds Central
Hilary Benn
Conservative
Newbury
Richard Benyon
Speaker
Buckingham
John Bercow
Labour
Liverpool Wavertree
Luciana Berger
Conservative
Kingston & Surbiton
James Berry
Conservative
Rossendale & Darwen
Jake Berry
Labour
Sheffield SE
Clive Betts
Conservative
High Peak
Andrew Bingham
SNP
Paisley & Renfrewshire S
Mhairi Black
SNP
Ross, Skye & Lochaber
Ian Blackford
Labour
Durham, City Of
Roberta Blackman-Woods
Conservative
Harrow E
Bob Blackman
SNP
Aberdeen N
Kirsty Blackman
Conservative
Oxford W & Abingdon
Nicola Blackwood
Labour
Middlesbrough S & Cleveland E
Tom Blenkinsop
Labour
Sheffield Central
Paul Blomfield
Conservative
Reigate
Crispin Blunt
Conservative
Grantham & Stamford
Nicholas Boles
Conservative
Wellingborough
Peter Bone
Conservative
Kensington
Victoria Borwick
SNP
Coatbridge, Chryston & Bellshill
Philip Boswell
Conservative
Worthing W
Peter Bottomley
Labour
Batley & Spen
Tracy Brabin
Conservative
Staffordshire Moorlands
Karen Bradley
Labour
Exeter
Ben Bradshaw
Conservative
Altrincham & Sale W
Graham Brady
Sinn Féin
Newry & Armagh
Mickey Brady
LibDem
Carshalton & Wallington
Tom Brake
Conservative
Canterbury
Julian Brazier
Labour
Cardiff W
Kevin Brennan
Conservative
Leicestershire NW
Andrew Bridgen
Conservative
Winchester
Steve Brine
SNP
Edinburgh N & Leith
Deidre Brock
Conservative
Old Bexley & Sidcup
James Brokenshire
Labour
Newcastle Upon Tyne E
Nicholas Brown
Labour
West Ham
Lyn Brown
SNP
Kilmarnock & Loudoun
Alan Brown
Conservative
Congleton
Fiona Bruce
Labour
Rhondda
Chris Bryant
Labour
Westminster N
Karen Buck
Conservative
Swindon S
Robert Buckland
Labour
Birmingham Northfield
Richard Burden
Labour
Leeds E
Richard Burgon
Labour
Leigh
Andy Burnham
Conservative
Bournemouth W
Conor Burns
Conservative
Chelmsford
Simon Burns
Conservative
Enfield Southgate
David Burrowes
Conservative
Bedfordshire NE
Alistair Burt
Labour
Brent Central
Dawn Butler
Labour
Birmingham Hodge Hill
Liam Byrne
Labour
Brentford & Isleworth
Ruth Cadbury
Conservative
Vale Of Glamorgan
Alun Cairns
SNP
East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow
Lisa Cameron
DUP
Londonderry E
Gregory Campbell
Labour
Blyth Valley
Ronnie Campbell
Labour
Tynemouth
Alan Campbell
Conservative
Stroud
Neil Carmichael
LibDem
Orkney & Shetland
Alistair Carmichael
UKIP
Clacton
Douglas Carswell
Conservative
Suffolk S
James Cartlidge
Conservative
Stone
Bill Cash
Conservative
Lewes
Maria Caulfield
Conservative
Cheltenham
Alex Chalk
Labour
Rotherham
Sara Champion
Labour
Darlington
Jenny Chapman
SNP
Dunfermline & Fife W
Douglas Chapman
SNP
Edinburgh SW
Joanna Cherry
Conservative
Gillingham & Rainham
Rehman Chishti
Conservative
Christchurch
Christopher Chope
Conservative
Bury St Edmunds
Jo Churchill
Conservative
Tunbridge Wells
Greg Clark
Conservative
Rushcliffe
Kenneth Clarke
LibDem
Sheffield Hallam
Nick Clegg
Conservative
Braintree
James Cleverly
Conservative
Cotswolds, The
Geoffrey Clifton-Brown
Labour
Cynon Valley
Ann Clwyd
Labour
Gedling
Vernon Coaker
Conservative
Suffolk Coastal
Therese Coffey
Labour
Stockport
Ann Coffey
Conservative
Folkestone & Hythe
Damian Collins
Conservative
Plymouth Sutton & Devonport
Oliver Colvile
Labour
Burnley
Julie Cooper
Labour
Lancashire W
Rosie Cooper
Labour
Normanton, Pontefract & Castleford
Yvette Cooper
Labour
Islington N
Jeremy Corbyn
Conservative
Leicestershire S
Alberto Costa
Conservative
Witney
Robert Courts
SNP
Inverclyde
Ronnie Cowan
Conservative
Devon W & Torridge
Geoffrey Cox
Labour
Bermondsey & Old Southwark
Neil Coyle
Conservative
Preseli Pembrokeshire
Stephen Crabb
Labour
Bolton NE
David Crausby
SNP
Lanark & Hamilton E
Angela Crawley
Labour
Wakefield
Mary Creagh
Labour
Walthamstow
Stella Creasy
Conservative
Chatham & Aylesford
Tracey Crouch
Labour
Dagenham & Rainham
Jon Cruddas
Labour
Leyton & Wanstead
John Cryer
Labour
Bradford S
Judith Cummins
Labour
Coventry S
Jim Cunningham
Labour
Stockton N
Alex Cunningham
Labour
Scunthorpe
Nic Dakin
Labour
Rochdale
Simon Danczuk
Labour
Caerphilly
Wayne David
Conservative
Brecon & Radnorshire
Christopher Davies
Conservative
Eastleigh
Mims Davies
Conservative
Gower
Byron Davies
Conservative
Monmouth
David Davies
Conservative
Montgomeryshire
Glyn Davies
Conservative
Shipley
Philip Davies
Conservative
Vale Of Clwyd
James Davies
Labour
Swansea W
Geraint Davies
Conservative
Haltemprice & Howden
David Davis
SNP
Linlithgow & Falkirk E
Martyn Day
Labour
Bristol W
Thangam Debbonaire
Conservative
Gosport
Caroline Dinenage
Conservative
Huntingdon
Jonathan Djanogly
SNP
Dunbartonshire W
Martin Docherty
DUP
Belfast N
Nigel Dodds
Sinn Féin
Tyrone W
Pat Doherty
DUP
Lagan Valley
Jeffrey Donaldson
SNP
Aberdeenshire W & Kincardine
Stuart Donaldson
Conservative
Chippenham
Michelle Donelan
Conservative
Bedfordshire Mid
Nadine Dorries
Conservative
St Austell & Newquay
Steve Double
Labour
Cardiff S & Penarth
Stephen Doughty
Labour
Bootle
Peter Dowd
Labour
Lewisham W & Penge
Jim Dowd
Conservative
Hertsmere
Oliver Dowden
Conservative
Thurrock
Jackie Doyle-Price
Conservative
Dorset S
Richard Drax
Labour
Birmingham Erdington
Jack Dromey
Conservative
Portsmouth S
Flick Drummond
Conservative
Rochford & Southend E
James Duddridge
Labour
Barnsley E
Michael Dugher
Conservative
Rutland & Melton
Alan Duncan
Conservative
Ludlow
Philip Dunne
SDLP
Foyle
Mark Durkan
Labour
Garston & Halewood
Maria Eagle
Labour
Wallasey
Angela Eagle
Plaid Cymru
Carmarthen E & Dinefwr
Jonathan Edwards
Labour
Eltham
Clive Efford
Labour
Clwyd S
Susan Elan Jones
Labour
Sunderland Central
Julie Elliott
UUP
Fermanagh & S Tyrone
Tom Elliott
Conservative
Northampton N
Michael Ellis
Conservative
Battersea
Jane Ellison
Labour
Liverpool Riverside
Louise Ellman
Conservative
Bournemouth E
Tobias Ellwood
Conservative
Dover
Charlie Elphicke
Labour
Derbyshire NE
Natascha Engel
Labour
Sefton Central
Bill Esterson
Conservative
Camborne & Redruth
George Eustice
Conservative
Ribble Valley
Nigel Evans
Conservative
Weaver Vale
Graham Evans
Labour
Islwyn
Christopher Evans
Conservative
Bexleyheath & Crayford
David Evennett
Conservative
Lichfield
Michael Fabricant
Conservative
Sevenoaks
Michael Fallon
Labour
Newcastle-under-Lyme
Paul Farrelly
LibDem
Westmorland & Lonsdale
Tim Farron
SNP
Motherwell & Wishaw
Marion Fellows
Conservative
Fareham
Suella Fernandes
SNP
Rutherglen & Hamilton W
Margaret Ferrier
Conservative
Cities Of London & Westminster
Mark Field
Labour
Birkenhead
Frank Field
Labour
Poplar & Limehouse
Jim Fitzpatrick
Labour
Stoke-on-Trent S
Rob Flello
Labour
Coventry NE
Colleen Fletcher
Labour
Don Valley
Caroline Flint
Labour
Newport W
Paul Flynn
Conservative
Torbay
Kevin Foster
Labour
Makerfield
Yvonne Fovargue
Conservative
Somerset N
Liam Fox
Labour
Lewisham Deptford
Vicky Foxcroft
Conservative
Rayleigh & Wickford
Mark Francois
Conservative
Cambridgeshire SE
Lucy Frazer
Conservative
Norfolk Mid
George Freeman
Conservative
Finchley & Golders Green
Mike Freer
Conservative
Bedford
Richard Fuller
Conservative
Yeovil
Marcus Fysh
Conservative
Thanet N
Roger Gale
Labour
Ilford S
Mike Gapes
Labour
Brent N
Barry Gardiner
Conservative
Harborough
Edward Garnier
Conservative
Wyre Forest
Mark Garnier
Conservative
Hertfordshire SW
David Gauke
SNP
Fife NE
Stephen Gethins
Conservative
Wealden
Nus Ghani
Conservative
Bognor Regis & Littlehampton
Nick Gibb
SNP
Ayrshire N & Arran
Patricia Gibson
Conservative
Chesham & Amersham
Cheryl Gillan
Labour
Durham NW
Pat Glass
Conservative
Salisbury
John Glen
Labour
Tyneside N
Mary Glindon
Labour
Birmingham Hall Green
Roger Godsiff
Labour
Bishop Auckland
Helen Goodman
Conservative
Scarborough & Whitby
Robert Goodwill
Conservative
Surrey Heath
Michael Gove
SNP
Glasgow N
Patrick Grady
Conservative
Gloucester
Richard Graham
Conservative
Maidstone & The Weald
Helen Grant
SNP
Glenrothes
Peter Grant
Conservative
Wiltshire N
James Gray
SNP
Airdrie & Shotts
Neil Gray
Conservative
Epsom & Ewell
Chris Grayling
Conservative
Ashford
Damian Green
Conservative
Bolton W
Chris Green
Labour
Stretford & Urmston
Kate Green
Conservative
Putney
Justine Greening
Labour
Nottingham S
Lilian Greenwood
Labour
Wirral W
Margaret Greenwood
Conservative
Beaconsfield
Dominic Grieve
Labour
Llanelli
Nia Griffith
Conservative
Burton
Andrew Griffiths
Conservative
Ipswich
Ben Gummer
Labour
Denton & Reddish
Andrew Gwynne
Conservative
Surrey E
Sam Gyimah
Labour
Sheffield Heeley
Louise Haigh
Conservative
Harlow
Robert Halfon
Conservative
Thornbury & Yate
Luke Hall
Labour
Leeds NE
Fabian Hamilton
Conservative
Runnymede & Weybridge
Philip Hammond
Conservative
Wimbledon
Stephen Hammond
Conservative
Suffolk W
Matthew Hancock
Conservative
Chelsea & Fulham
Greg Hands
Labour
Delyn
David Hanson
Labour
Camberwell & Peckham
Harriet Harman
Conservative
Forest Of Dean
Mark Harper
Labour
Sheffield Brightside & Hillsborough
Gill Furniss
Conservative
Watford
Richard Harrington
Conservative
Castle Point
Rebecca Harris
Labour
Swansea E
Carolyn Harris
Labour
Copeland
Trudy Harrison
Conservative
Carmarthen W & Pembrokeshire S
Simon Hart
Conservative
Saffron Walden
Alan Haselhurst
Conservative
South Holland & The Deepings
John Hayes
Labour
Dulwich & W Norwood
Helen Hayes
Labour
Workington
Sue Hayman
Conservative
Hertfordshire NE
Oliver Heald
Labour
Wentworth & Dearne
John Healey
Conservative
Wells
James Heappey
Conservative
Daventry
Chris Heaton-Harris
Conservative
Devon N
Peter Heaton-Jones
Conservative
Sittingbourne & Sheppey
Gordon Henderson
Labour
Preston
Mark Hendrick
SNP
Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey
Drew Hendry
Labour
Jarrow
Stephen Hepburn
Conservative
Arundel & S Downs
Nick Herbert
Ind
Down N
Lady Sylvia Hermon
Labour
Hackney S & Shoreditch
Meg Hillier
Conservative
Hampshire E
Damian Hinds
Conservative
Dorset N
Simon Hoare
Labour
Barking
Margaret Hodge
Labour
Washington & Sunderland W
Sharon Hodgson
Labour
Vauxhall
Kate Hoey
Labour
Blackburn
Kate Hollern
Conservative
Meon Valley
George Hollingbery
Conservative
Thirsk & Malton
Kevin Hollinrake
Conservative
Kettering
Philip Hollobone
Conservative
Gravesham
Adam Holloway
Conservative
Keighley
Kris Hopkins
Labour
Luton N
Kelvin Hopkins
SNP
Dundee E
Stewart Hosie
Conservative
Aldershot
Gerald Howarth
Labour
Knowsley
George Howarth
Conservative
Henley
John Howell
Conservative
Bath
Ben Howlett
Labour
Chorley
Lindsay Hoyle
Conservative
Worcestershire Mid
Nigel Huddleston
Conservative
Surrey SW
Jeremy Hunt
Lab
Ealing Central & Acton
Rupa Huq
Conservative
Ruislip, Northwood & Pinner
Nick Hurd
Labour
Bradford E
Imran Hussain
Labour
Ogmore
Huw Irranca-Davies
Conservative
Peterborough
Stewart Jackson
Conservative
Stourbridge
Margot James
Labour
Barnsley Central
Dan Jarvis
Conservative
Bromsgrove
Sajid Javid
Conservative
Hampshire NE
Ranil Jayawardena
Conservative
Harwich & Essex N
Bernard Jenkin
Conservative
Morley & Outwood
Andrea Jenkyns
Conservative
Newark
Robert Jenrick
Conservative
Dartford
Gareth Johnson
Conservative
Orpington
Joseph Johnson
Conservative
Uxbridge & Ruislip S
Boris Johnson
Labour
Hull W & Hessle
Alan Johnson
Labour
Hull N
Diana Johnson
Conservative
Sleaford & N Hykeham ¶
Caroline Johnson
Conservative
Clwyd W
David Jones
Conservative
Harrogate & Knaresborough
Andrew Jones
Conservative
Nuneaton
Marcus Jones
Party
Constituency
MP
Labour
Durham N
Kevan Jones
Labour
Hyndburn
Graham Jones
Labour
Merthyr Tydfil & Rhymney
Gerald Jones
Labour
Warrington N
Helen Jones
Labour
Wythenshawe & Sale E
Michael Kane
Labour
Manchester Gorton
Gerald Kaufman
Conservative
Shrewsbury & Atcham
Daniel Kawczynski
Labour
Worsley & Eccles S
Barbara Keeley
Labour
Leicester W
Elizabeth Kendall
Conservative
South Ribble
Seema Kennedy
SNP
East Lothian
George Kerevan
SNP
Berwickshire, Roxburgh & Selkirk
Calum Kerr
UUP
Antrim S
Danny Kinahan
Labour
Aberavon
Stephen Kinnock
Conservative
Brighton Kemptown
Simon Kirby
Conservative
Solihull
Julian Knight
Conservative
Yorkshire East
Greg Knight
Conservative
Spelthorne
Kwasi Kwarteng
Labour
Hove
Peter Kyle
Conservative
Epping Forest
Eleanor Laing
LibDem
Norfolk N
Norman Lamb
Labour
Tottenham
David Lammy
Conservative
Milton Keynes N
Mark Lancaster
Conservative
Derbyshire Mid
Pauline Latham
Labour
Wansbeck
Ian Lavery
SNP
Dundee W
Chris Law
Conservative
Northamptonshire S
Andrea Leadsom
Conservative
Bracknell
Phillip Lee
Conservative
Stafford
Jeremy Lefroy
Conservative
Gainsborough
Edward Leigh
Conservative
Bristol NW
Charlotte Leslie
Labour
Nottingham E
Christopher Leslie
Conservative
Dorset W
Oliver Letwin
Labour
South Shields
Emma Lewell-Buck
Conservative
Great Yarmouth
Brandon Lewis
Conservative
New Forest E
Julian Lewis
Labour
Bury S
Ivan Lewis
Labour
Norwich S
Clive Lewis
Conservative
Bridgwater & Somerset W
Ian Liddell-Grainger
Conservative
Aylesbury
David Lidington
Conservative
Hitchin & Harpenden
Peter Lilley
Labour
Salford & Eccles
Rebecca Long-Bailey
Conservative
Filton & Bradley Stoke
Jack Lopresti
Conservative
Woking
Jonathan Lord
Conservative
Worthing E & Shoreham
Tim Loughton
Green
Brighton Pavilion
Caroline Lucas
Labour
Wrexham
Ian Lucas
Conservative
Redditch
Karen Lumley
Labour
Halifax
Holly Lynch
Conservative
Thanet S
Craig Mackinlay
Conservative
Northampton S
David Mackintosh
SNP
Na H-eileanan An Iar
Angus MacNeil
Labour
Slough
Fiona Mactaggart
Labour
Ellesmere Port & Neston
Justin Madders
Labour
Birmingham Ladywood
Shabana Mahmood
Labour
Birmingham Perry Barr
Khalid Mahmood
Conservative
St Albans
Anne Main
Conservative
Havant
Alan Mak
Labour
Feltham & Heston
Seema Malhotra
Conservative
Hampshire NW
Kit Malthouse
Conservative
Cornwall N
Scott Mann
Labour
Bassetlaw
John Mann
Labour
Wolverhampton SW
Rob Marris
Labour
Blackpool S
Gordon Marsden
Labour
York Central
Rachael Maskell
Sinn Féin
Belfast W
Paul Maskey
Labour
Chester, City Of
Chris Matheson
Conservative
Twickenham
Tania Mathias
Conservative
Maidenhead
Theresa May
Conservative
Blackpool N & Cleveleys
Paul Maynard
Labour
Birmingham Selly Oak
Steve McCabe
SNP
Aberdeen S
Callum McCaig
Labour
Bristol E
Kerry McCarthy
Conservative
Colne Valley
Jason McCartney
Conservative
Lincoln
Karl McCartney
Labour
Mitcham & Morden
Siobhain McDonagh
Labour
Middlesbrough
Andrew McDonald
SNP
Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch E
Stuart McDonald
SNP
Glasgow S
Stewart McDonald
Labour
Hayes & Harlington
John McDonnell
SDLP
Belfast S
Dr Alasdair McDonnell
Labour
Wolverhampton SE
Pat McFadden
SNP
Glasgow E
Natalie McGarry
Labour
St Helens N
Conor McGinn
Labour
Wirral S
Alison McGovern
Labour
Heywood & Middleton
Liz McInnes
Labour
Newcastle Upon Tyne N
Catherine McKinnell
SNP
Glasgow NE
Anne McLaughlin
Conservative
Derbyshire Dales
Patrick McLoughlin
SNP
Falkirk
John McNally
Conservative
Stevenage
Stephen McPartland
Labour
Oldham W & Royton
Jim McMahon
Labour
Mansfield
Alan Meale
Labour
Gateshead
Ian Mearns
Conservative
Fylde
Mark Menzies
Conservative
Plymouth Moor View
Johnny Mercer
Conservative
Bexhill & Battle
Huw Merriman
Conservative
Basildon S & Thurrock E
Stephen Metcalfe
Labour
Doncaster N
Ed Miliband
Conservative
Basingstoke
Maria Miller
Conservative
Cannock Chase
Amanda Milling
Conservative
Amber Valley
Nigel Mills
Conservative
Guildford
Anne Milton
Conservative
Sutton Coldfield
Andrew Mitchell
Sinn Féin
Ulster Mid
Francie Molloy
SNP
Caithness, Sutherland & Easter Ross
Paul Monaghan
SNP
Glasgow NW
Carol Monaghan
Labour
Bridgend
Madeleine Moon
Conservative
Portsmouth N
Penny Mordaunt
Labour
Newport E
Jessica Morden
Conservative
Loughborough
Nicky Morgan
Conservative
Halesowen & Rowley Regis
James Morris
Conservative
Morecambe & Lunesdale
David Morris
Conservative
Newton Abbot
Anne-Marie Morris
Labour
Easington
Grahame Morris
Conservative
Aldridge-Brownhills
Wendy Morton
Conservative
Warrington S
David Mowat
LibDem
Leeds NW
Greg Mulholland
SNP
Kirkcaldy & Cowdenbeath
Roger Mullin
Conservative
Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale
David Mundell
Conservative
Cornwall SE
Sheryll Murray
Labour
Edinburgh S
Ian Murray
Conservative
Wiltshire SW
Andrew Murrison
Labour
Wigan
Lisa Nandy
Conservative
Bromley & Chislehurst
Bob Neill
SNP
Paisley & Renfrewshire N
Gavin Newlands
Conservative
Truro & Falmouth
Sarah Newton
SNP
Dunbartonshire E
John Nicolson
Conservative
Romsey & Southampton N
Caroline Nokes
Conservative
Hereford & Herefordshire S
Jesse Norman
Conservative
Bury N
David Nuttall
SNP
Argyll & Bute
Brendan O'Hara
Conservative
Hendon
Matthew Offord
Lib Dem
Richmond Park
Sarah Olney
Labour
Great Grimsby
Melanie Onn
Labour
Newcastle Upon Tyne Central
Chi Onwurah
Conservative
Hexham
Guy Opperman
Labour
Edmonton
Kate Osamor
Conservative
Tatton
George Osborne
SNP
Renfrewshire E
Kirsten Oswald
Labour
Ynys Mon
Albert Owen
DUP
Antrim N
Ian Paisley
Conservative
Tiverton & Honiton
Neil Parish
Conservative
Witham
Priti Patel
Conservative
Shropshire N
Owen Paterson
SNP
Stirling
Steven Paterson
Conservative
Mole Valley
Paul Beresford
Conservative
Rugby
Mark Pawsey
Labour
Erith & Thamesmead
Teresa Pearce
Conservative
Hemel Hempstead
Mike Penning
Labour
Greenwich & Woolwich
Matthew Pennycook
Conservative
Weston-super-Mare
John Penrose
Conservative
Brigg & Goole
Andrew Percy
Labour
Chesterfield
Toby Perkins
Conservative
Devizes
Claire Perry
Labour
Birmingham Yardley
Jess Phillips
Labour
Houghton & Sunderland S
Bridget Phillipson
Conservative
Croydon S
Chris Philp
Conservative
Brentwood & Ongar
Eric Pickles
Labour
Ashfield
Gloria de Piero
Conservative
Tamworth
Christopher Pincher
Conservative
Suffolk Central & Ipswich N
Daniel Poulter
Labour
Ealing N
Stephen Pound
Conservative
Taunton Deane
Rebecca Pow
Labour
Manchester Central
Lucy Powell
Conservative
Banbury
Victoria Prentis
Conservative
Hertford & Stortford
Mark Prisk
Conservative
Wrekin, The
Mark Pritchard
LibDem
Southport
John Pugh
Conservative
Corby
Tom Pursglove
Conservative
Horsham
Jeremy Quin
Conservative
Colchester
Will Quince
Labour
Bolton SE
Yasmin Qureshi
Conservative
Esher & Walton
Dominic Raab
Labour
Ashton Under Lyne
Angela Rayner
Conservative
Wokingham
John Redwood
Labour
Croydon N
Steve Reed
Conservative
Somerset NE
Jacob Rees-Mogg
Labour
Neath
Christina Rees
Labour
Leeds W
Rachel Reeves
Labour
Stalybridge & Hyde
Jonathan Reynolds
Labour
Wolverhampton NE
Emma Reynolds
Labour
St Helens S & Whiston
Marie Rimmer
SDLP
Down S
Margaret Ritchie
Conservative
Tewkesbury
Laurence Robertson
SNP
Moray
Angus Robertson
Conservative
Cheadle
Mary Robinson
DUP
Belfast E
Gavin Robinson
Labour
Coventry NW
Geoffrey Robinson
Conservative
Romford
Andrew Rosindell
Labour
Liverpool Walton
Steve Rotheram
Conservative
Hastings & Rye
Amber Rudd
Conservative
Macclesfield
David Rutley
Labour
Enfield N
Joan Ryan
SNP
Gordon
Alex Salmond
Conservative
Eddisbury
Antoinette Sandbach
Plaid Cymru
Dwyfor Meirionnydd
Liz Saville Roberts
Conservative
Sutton & Cheam
Paul Scully
Conservative
Bedfordshire SW
Andrew Selous
Labour
Bradford W
Naseem Shah
DUP
Strangford
Jim Shannon
Conservative
Welwyn Hatfield
Grant Shapps
Conservative
Reading W
Alok Sharma
Labour
Ealing Southall
Virendra Sharma
Labour
Huddersfield
Barry Sheerman
Conservative
Elmet & Rothwell
Alec Shelbrooke
SNP
Edinburgh E
Tommy Sheppard
Labour
Dewsbury
Paula Sherriff
Labour
Luton S
Gavin Shuker
Labour
Hampstead & Kilburn
Tulip Siddiq
Conservative
Broadland
Keith Simpson
DUP
Upper Bann
David Simpson
Conservative
Kingswood
Chris Skidmore
Labour
Bolsover
Dennis Skinner
Labour
Hammersmith
Andy Slaughter
Labour
Stoke-on-Trent N
Ruth Smeeth
Conservative
Chingford & Woodford Green
Iain Duncan Smith
Conservative
Crawley
Henry Smith
Conservative
Norwich N
Chloe Smith
Conservative
Skipton & Ripon
Julian Smith
Conservative
Southampton Itchen
Royston Smith
Labour
Blaenau Gwent
Nick Smith
Labour
Lancaster & Fleetwood
Catherine Smith
Labour
Manchester Withington
Jeff Smith
Labour
Oxford E
Andrew Smith
Labour
Penistone & Stocksbridge
Angela Smith
Labour
Pontypridd
Owen Smith
Labour
Bristol S
Karin Smyth
Labour
Stoke-on-Trent Central
Gareth Snell
Conservative
Sussex Mid
Nicholas Soames
Conservative
Derby N
Amanda Solloway
Conservative
Broxtowe
Anna Soubry
Labour
Warley
John Spellar
Conservative
Meriden
Caroline Spelman
Conservative
Sherwood
Mark Spencer
Labour
Holborn & St Pancras
Keir Starmer
SNP
Glasgow SW
Christopher Stephens
Conservative
Pendle
Andrew Stephenson
Labour
Cardiff Central
Jo Stevens
Conservative
Carlisle
John Stevenson
Conservative
Beckenham
Bob Stewart
Conservative
Milton Keynes S
Iain Stewart
Conservative
Penrith & The Border
Rory Stewart
Conservative
Devon SW
Gary Streeter
Labour
Ilford N
Wes Streeting
Conservative
Devon Central
Mel Stride
Labour
Blackley & Broughton
Graham Stringer
Conservative
Beverley & Holderness
Graham Stuart
Labour
Birmingham Edgbaston
Gisela Stuart
Conservative
York Outer
Julian Sturdy
Conservative
Richmond Yorks
Rishi Sunak
Conservative
New Forest W
Desmond Swayne
Conservative
Devon E
Hugo Swire
Conservative
Poole
Robert Syms
Labour
Alyn & Deeside
Mark Tami
SNP
Glasgow Central
Alison Thewliss
Labour
Torfaen
Nick Thomas-Symonds
Conservative
St Ives
Derek Thomas
Labour
Harrow W
Gareth Thomas
SNP
Midlothian
Owen Thompson
SNP
Edinburgh W
Michelle Thomson
Labour
Islington S & Finsbury
Emily Thornberry
Conservative
Erewash
Maggie Throup
Labour
East Ham
Stephen Timms
Conservative
Crewe & Nantwich
Edward Timpson
Conservative
Rochester & Strood
Kelly Tolhurst
Conservative
Dorset Mid & Poole N
Michael Tomlinson
Conservative
Swindon N
Justin Tomlinson
Conservative
Warwickshire N
Craig Tracey
Conservative
Bosworth
David Tredinnick
Conservative
Berwick-upon-Tweed
Anne-Marie Trevelyan
Labour
Hemsworth
Jon Trickett
Conservative
Norfolk SW
Elizabeth Truss
Conservative
Tonbridge & Malling
Tom Tugendhat
Labour
Redcar
Anna Turley
Conservative
Isle Of Wight
Andrew Turner
Labour
Hull E
Karl Turner
Labour
Halton
Derek Twigg
Labour
Liverpool W Derby
Stephen Twigg
Conservative
Chichester
Andrew Tyrie
Labour
Streatham
Chuka Umunna
Conservative
Wantage
Ed Vaizey
Conservative
Cambridgeshire NW
Shailesh Vara
Labour
Leicester E
Keith Vaz
Labour
Walsall S
Valerie Vaz
Conservative
Cleethorpes
Martin Vickers
Conservative
Chipping Barnet
Theresa Villiers
Conservative
Broxbourne
Charles Walker
Conservative
Worcester
Robin Walker
Conservative
Wyre & Preston N
Ben Wallace
Conservative
Somerton & Frome
David Warburton
Conservative
Boston & Skegness
Matt Warman
Conservative
Hornchurch & Upminster
Angela Watkinson
Labour
West Bromwich E
Tom Watson
SNP
Angus
Mike Weir
Labour
Hornsey & Wood Green
Catherine West
Conservative
Stockton S
James Wharton
Conservative
Faversham & Kent Mid
Helen Whately
Conservative
Derbyshire S
Heather Wheeler
Conservative
Warwick & Leamington
Chris White
SNP
Banff & Buchan
Eilidh Whiteford
Labour
Southampton Test
Alan Whitehead
SNP
Ayrshire Central
Philippa Whitford
Conservative
Calder Valley
Craig Whittaker
Conservative
Maldon
John Whittingdale
Conservative
Herefordshire N
Bill Wiggin
Conservative
Cardiff N
Craig Williams
LibDem
Ceredigion
Mark Williams
Plaid Cymru
Arfon
Hywel Williams
Conservative
Staffordshire S
Gavin Williamson
Conservative
Reading E
Rob Wilson
DUP
Antrim E
Sammy Wilson
Labour
Sedgefield
Phil Wilson
SNP
Ayr, Carrick & Cumnock
Corri Wilson
Labour
Walsall N
David Winnick
Labour
Doncaster Central
Rosie Winterton
SNP
Perth & Perthshire N
Pete Wishart
Conservative
Totnes
Sarah Wollaston
Conservative
Dudley S
Mike Wood
Labour
Barrow & Furness
John Woodcock
Conservative
Hazel Grove
William Wragg
Conservative
Kenilworth & Southam
Jeremy Wright
Labour
Hartlepool
Iain Wright
Conservative
Stratford-on-Avon
Nadhim Zahawi
Labour
Cambridge
Daniel Zeichner
+1
Level 56
Mar 25, 2018
If any quiz should accept surnames only, then it would be this one...
+1
Level 33
Apr 12, 2018
Agreed, but this quiz has 650 answers, the maximum for Jetpunk is 500 answers, I had to import my answers from a separate document and so I cannot automatically allow 'type in' answers without going through each name individually and allowing surnames, something I'm afraid would simply take too long.
+1
Level 46
Jun 30, 2022
please do it