Real Life Math Problems

Solve these every day, real life math problems.
Quiz by MathPunk
Rate:
Last updated: March 26, 2012
First submittedMarch 26, 2012
Times taken2,499
Average score80.0%
Rating4.00
Report this quizReport
10:00
Enter answer here
0
 / 10 guessed
The quiz is paused. You have remaining.
Scoring
You scored / = %
This beats or equals % of test takers also scored 100%
The average score is
Your high score is
Your fastest time is
Keep scrolling down for answers and more stats ...
Problem
Answer
One jar of peanut butter weighs 18 ounces and costs $3.60. What is the cost per ounce?
20 cents
A meal at Chochkies costs $30. How much is a 15% tip?
$4.50
A taxi ride costs $8. I give the driver a $10 bill and tell him to keep the change. What percentage tip was given?
25%
All you can eat hot dogs costs $10. If I eat 8, what is the effective cost per hot dog?
$1.25
I flip a coin. It lands heads. On the next flip, what is the percentage chance of landing heads?
50%
Rent costs $1200 per month. To move in, first and last month's rent must be paid, as well as a security deposit of 1.5 months. How much money do I need to rent the apartment?
$4200
The phone bill is due on April 1 and costs $35. All late payments are charged 10% plus a $1 'convenience' fee. I pay the bill on April 7. How much do I owe?
$39.50
Gas costs $4/gallon. My Ferrari gets 15 miles to the gallon. I drive 120 miles to Nashville. How much does it cost for gas?
$32
I own $100,000 of Verizon stock. If Verizon pays a 5.8% dividend annually, how much will I earn this year through dividends?
$5800
Justin Bieber will wink at me if I pay him $17. I want 6 Bieber winks. How much will that cost?
$102
+1
Level 15
Jul 5, 2012
9:14 left

Too much time!

Intersting quiz

+1
Level 15
Oct 7, 2012
I love the last one! :D Great quiz.
+1
Level 61
May 13, 2014
100% with 8:13 left--I agree too much time!
+1
Level 52
Jun 19, 2016
Two minutes would make things interesting - enough time to finish, but you can't waste too much time thinking. To those who want extra type-ins, it makes sense the way it is. Typing symbols like a dot do not affect the type-ins, which only recognise letters and numbers. So if you type "4.5", it's the same as typing "45". And when you're talking about money, you always put the zero down anyway even if it's not really needed.