Statistics for Real Life Math Problems

Click here to take the quiz!

General Stats

  • This quiz has been taken 2,526 times
    (2,523 since last reset)
  • The average score is 8 of 10

Answer Stats

ProblemAnswer% Correct
One jar of peanut butter weighs 18 ounces and costs $3.60. What is the cost per ounce?20 cents
92%
I flip a coin. It lands heads. On the next flip, what is the percentage chance of landing heads?50%
92%
Justin Bieber will wink at me if I pay him $17. I want 6 Bieber winks. How much will that cost?$102
89%
A taxi ride costs $8. I give the driver a $10 bill and tell him to keep the change. What percentage tip was given?25%
87%
Rent costs $1200 per month. To move in, first and last month's rent must be paid, as well as a security deposit of 1.5 months. How much money do I need to rent the apartment?$4200
85%
A meal at Chochkies costs $30. How much is a 15% tip?$4.50
85%
Gas costs $4/gallon. My Ferrari gets 15 miles to the gallon. I drive 120 miles to Nashville. How much does it cost for gas?$32
84%
All you can eat hot dogs costs $10. If I eat 8, what is the effective cost per hot dog?$1.25
83%
I own $100,000 of Verizon stock. If Verizon pays a 5.8% dividend annually, how much will I earn this year through dividends?$5800
79%
The phone bill is due on April 1 and costs $35. All late payments are charged 10% plus a $1 'convenience' fee. I pay the bill on April 7. How much do I owe?$39.50
70%

Score Distribution

Percentile by Number Answered

Percent of People with Each Score

Your Score History

You have not taken this quiz since the last reset