thumbnail

Wszystkie Kontynenty?

Odgadnij o jakim kontynencie jest mowa w opisie.
Quizz dotycy istniejących i nieistniejących kontynentów
Tylko te kontynenty, które mogły istnieć, lub spekuluje się o ich istnieniu, w naszym świecie
Quiz wykonany przez MichalZalewski87
Oceń:
Ostatnio zaktualizowany: 24 maj, 2019
Jeszcze nie spróbowałeś rozwiązać tego quizu.
Po raz pierwszy przesłany19 maj, 2019
Razy rozwiązany213
Średni wynik46,7%
Zgłoś quizZgłoś
15:00
Wpisz Odpowiedz
0
 / 15 odgadnięto
Quiz jest zapauzowany. Zostały ci jeszcze .
Punktacja
Twój wynik to / = %
Twój wynik jest taki sam lub lepszy od % uczestników testu także zdobyło 100%
Średni wynik to
Twój rekordowy wynik to
Twój najszybszy czas to
Przewiń w dół, aby zobaczyć odpowiedzi i więcej statystyk ...
OPIS
ODPOWIEDZ
1. Największy współcześnie itniejący kontynent. Często dzielony na dwa inne, ze wzgledu na różnice kultowe i historyczne. Zamieszkuje go ponad 70% ludnosci świata. Na jego powierzni leży w całości najwieksze państwo swiata.
Eurazja
2. Kontynent formalnie istniejący pzez większa cześc historii nowożytnej. Dzisiaj wyróżniany tylko ze względów politycznych i kulturowych. Na jego powierzchni lerzy państwo, które nie należy do Uni Europejskiej, ani Nato nie brało też udziału w pierwszei i drugiej wojnie światoej.
Europa
3. Na średniowiecznych mapach, europejczycy umieszczali ten kontynent na górze, nad Europą i Afryką. Poniewasz lond ten jest kolepką Oientu, zaczeto używać terminu "orientować się". Ważne: średniowieczne europejskie mapy, były zorientowane na zachód nie na północ.
Azja
4. Jest to drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Przechodzą przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik. Jest najsłabiej zurbanizowanym kontynentem.
Afryka
5. Kontynent, który dawniej mylnie został uznany, za Indie, a jego rdzennych mieszkańców określa się podziś dzień Indianami. Na tej płycie kontynentalnej, znajdują się 22 państwa, jeżeli pominiemy narody wyspiarskie, to ta liczba spadnie do 3.
Ameryka Północna
6. Na tym kontynencie znajduje się zamorskie terytorim Uni Europejskiej, nalerzące do Francji. Ma trójkątny kształt oraz mało zróżnicowaną linię brzegową. Jest jednym z najbardziej biologicznie zróżnicowanych kontynentów na Ziemi
Ameryka Południowa
7. Najmniejszy pod względem wielkości kontynent. Na jego powierzchni znajduje sie tylko jedno państwo. Wszystkie płyty kontynentalne mniejsze od tego londu, określa się mianem mikrokontynentów.
Australia
8. Najsłabiej zaludniony kontynent na ziemi. Położony najdalej na południe, znajduje się na nim geograficzny biegun południowy. Prawie dwa razy większym od Australii.
Antarktyda
9. Subkontynent na, któym żyje jedna z największych populaji bydła domowego (krowy), przy jednoczesnym najmniejszym sporzyciu ich mięsa na swiecie. Po oddzieleniu się od Afryki i Ausrali, podryfował w strone Azji powodując wypiętrzenie się Himalajów.
Indie
10. Mikrokontynent, który oddzielił się od Afryki wraz z Indiami. Znany z populacji lemorów. Józef Piłsudski rozważał zakup tego terytorium dla Polski, w okresie międzywojennym.
Madagaskar
11. Mikrokontynent, którego około 94% powierzchni znajduje się pod wodą. Jego lądy stanowią przede wszystkim archipelag Nowa Zelandia i Nowa Kaledonia. Jego nazwa pochodzi od nazwy jednego z londów, wchodzących w jego skład.
Zelandia
12. Prehistoryczny mikrokontynent, którego częściami współcześnie są północne Niemcy, Wyspy Brytyjskie i północnoamerykańska Nowa Anglia. Swoją nazwę zaczerpnoł o mitycznego celtyckiego raju Avalon.
Awalonia
13. Jeden z pierwszych kontynentów w historii Ziemi. Nazwa tego kontynentu jest zbitką ostatnich członów nazw, jego części składowych: Pilbara i Kaapvaal
Walbara
14.Prehistoryczny superkontynent wchodzący w skład Pangei. Z tego kontynentu powstały wsółczesne londy półkuli północnej.
Laurazja
15. Prehistoryczny superkontynent wchodzący w skład Pangei. Z tego kontynentu powstały wsółczesne londy półkuli południwej.
Gondwana
Nie ma jeszcze komentarzy