Ciekawostki o Polsce

+2

Polska i jej tajemnice

Mogłoby się wydawać, że skoro mieszkamy lub wychowaliśmy się w tym kraju to wiemy o nim wszystko. Ale czy na pewno tak jest? Przedstawię kilka faktów i ciekawostek o Polsce. Sprawdźcie ile z nich znacie, a o których czytacie pierwszy raz.

Polska to największy eksporter bursztynu na świecie.

Wartość rynku srebrnej biżuterii z bursztynem i innymi kamieniami wytwarzanej w Polsce szacuje się na około 200 mln euro rocznie. Z tego nawet 60 proc. idzie na eksport. Jednocześnie trudno o precyzyjne szacunki, ponieważ większość producentów biżuterii z bursztynem to firmy zatrudniające dosłownie kilka osób.

Zmniejszyło się zapotrzebowanie na tanie pamiątki w postaci naszyjników i bransolet z surowego bursztynu, a także na różne ozdoby z drobnych, polerowanych bryłek. Chętnie kupowane są natomiast rozmaite figurki bursztynowe, niestety w większości banalne i niesygnowane. Znaczna ich część jest przywożona z Rosji i Litwy, gdzie jako materiał wyjściowy stosuje się przeważnie wypraski z okruchów lub mączki bursztynowej. Brak trwałej cechy imiennej, która zawsze występuje przy wyrobach z metali szlachetnych, powoduje w przypadku nieoznaczonych figurek ryzyko nabycia falsyfikatu, na przykład z modyfikowanego kopalu bardzo trudnego do odróżnienia od bursztynu.

Bursztynowe naszyjniki

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie był darem Stalina dla narodu polskiego

Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany został w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur (znanymi poza Rosją jako Siedem Sióstr), wzorowanymi na amerykańskich wieżowcach. Chciał, aby był on w stylu polskim, objechał więc różne miasta (między innymi Kraków, Chełmno i Zamość) w celu zgromadzenia potrzebnych informacji i zapoznania się z polską architekturą. Następnie wraz ze swoim zespołem stworzył pięć projektów. Polska strona dołożyła do wybranego projektu umieszczenie w gmachu teatrów, sal wystawowych oraz wyposażenie Sali Kongresowej w dodatkowe wejście.

Budowa gmachu trwała od 1 maja 1952 do 21 lipca 1955r. Pałac ma wysokość 237 metrów. Do 1956r. nosił nazwę Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Obecnie jest drugim najwyższym budynkiem w Polsce.

Dodatkowo na Pałacu Kultury i Nauki znajduje się drugi co do wielkości w Europie zegar. Ma 6 metrów średnicy. Do jego budowy użyto około 35 milionów cegieł.

Pałac Kultury i Nauki

Najstarsza restauracja w Europie, Piwnica Świdnicka, powstała w 1275 roku i znajduje się we Wrocławiu.

Nazwę swą wywodzi od dolnośląskiego miasta Świdnicy, skąd pierwotnie sprowadzano do niej jęczmienne piwo. Na mocy przywileju nadanego przez Henryka IV Probusa, piwa warzone poza Wrocławiem wolno było podawać jedynie w pozostających pod kontrolą rady miasta piwnicach ratuszowych. Zachowały się rachunki z roku 1332, w których zapisano fakt sprowadzania piwa świdnickiego. Wejście do Piwnicy znajduje się od południowej strony budynku Starego Ratusza.

Według kroniki z 1731 roku, zakazane były w Piwnicy m.in.: gra w karty, palenie tytoniu i przeklinanie. Tylko dwa razy w tygodniu – we wtorki i w piątki – pozwalano na grę orkiestry, gościom na muzykowanie nie pozwalano. Nie podawano napojów przed wpłaceniem przez gościa kaucji odpowiedniej wysokości, a w razie stłuczenia naczynia gość zobowiązany był za szkodę zapłacić, co przypominano mu przez trzykrotne uderzenie w tzw. „dzwonek bałwana”. We wnęce przy schodach prowadzących do Piwnicy swoje stałe miejsce miały sprzedawczynie solnych bułeczek i kiełbasek z musztardą, przy czym zatrudniający je piekarze korzystali z tego miejsca bezpłatnie.

Restauracja Piwnica Świdnicka

Pustynie Błędowska jest największą naturalną pustynią w Europie.

Rozciąga się od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Granicą północną pustyni jest wieś Chechło, a na południu jest ograniczona dużym obszarem leśnym. Pustynia ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Piaski mają średnią miąższość 40 m, maksymalnie 70 m. Przez pustynię, ze wschodu na zachód, przepływa Biała Przemsza. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000.

Na Pustyni Błędowskiej zdarzały się dawniej fatamorgany. Według legend pustynia miała powstać z rozsypanego przez diabła piasku, którym chciał on zasypać olkuską kopalnię srebra. Co ciekawe na tej pustyni została częściowo zrealizowana ekranizacja ,,Faraona" Bolesław Prusa.

Pustynia Błędowska

We Wrocławiu do 1998 roku działała nielegalna produkcja banknotów 100 $. 

Banknoty 100$

Amerykańscy eksperci po ich analizie uznali, że są lepiej zrobione niż oryginalne.

W Rybniku znajduje się najwięcej w Polsce rond. 

Jest ich ponad 31.

Rondo Zebrzydowskie w Rybniku

20 grudnia 1991 roku Polska została podłączona do globalnego Internetu.

Pierwsze komputery ulokowane w Warszawie, Krakowie, Toruniu i Katowicach uzyskały dostęp do globalnej sieci – był to efekt utworzenia infrastruktury przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy otrzymali na ten cel dotację od Komitetu Badań Naukowych w wysokości 435 milionów starych złotych. 

Tego samego dnia Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z naszym krajem, co zaś oznacza, że oficjalnie można mówić o początku tej historii.

Mam nadzieję, że artykuł się spodobał. Jeśli tak to napisz komentarz, polub i motywuj do dalszego działania. O czym chciałbyś/abyś dowiedzieć się? Dziękuję za przeczytanie :)

+2
Poziom 42
11 maj, 2021
Co jak co, świetny blog
+1
Poziom 42
11 maj, 2021
"W Rybniku znajduje się najwięcej w Polsce rond" - myslalem ze w Koszalinie xd
+1
Poziom 21
12 maj, 2021
Dzięki