Często mylone nazwy miejsc

+5
W przypadku nazw wielu miejsc na świecie, zdarza się wiele zbieżności. Jedne są spowodowane czystym dziełem przypadku, inne natomiast wynikają z podobnej etymologii danych nazw. Bez względu na pochodzenie nazwy, warto nauczyć się je rozróżniać.


1.

Słowacja i Słowenia

Zacznijmy od przykładu z naszego, europejskiego podwórka - dwóch krajów słowiańskich, z czego jeden z nich, to nasz południowy sąsiad. Mowa tu oczywiście o Słowacji i Słowenii. Obydwa te kraje mogą być mylone nie tylko ze względu na nazwę, lecz także podobieństwo flagi. Słyszałem nawet kiedyś, że podobno te kraje często wymieniają się pocztą błędnie zaadresowaną do drugiego. Warto poznać kilka podobieństw oraz różnic pomiędzy tymi państwami.

Flaga Słowacji

Podobieństwa


- Walutą obu krajów jest euro.
- Wspólnymi sąsiadami obu krajów są Austria i Węgry.
- Oba kraje są członkami Unii Europejskiej i NATO.
- Oba kraje charakteryzują się górzystym krajobrazem.

Flaga Słowenii

Różnice


- Oczywistą różnicą jest nazwa stolicy. W przypadku Słowacji jest to Bratysława, a Słowenii - Lublana.
- Obywatele tych krajów mówią w innych językach. Słowacy mówią w języku słowackim, a Słoweńcy w słoweńskim.
- Słowenia posiada dostęp do morza (Adriatyckiego), a Słowacja - nie.
- Słowacja powstała w wyniku rozpadu Czechosłowacji, a Słowenia - Jugosławii.


2.

Lublin i Lubin

Są to prawdopodobnie najczęściej mylone ze sobą polskie miasta. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że są one położone na dwóch krańcach Polski. Ponieważ jednak ani jedno, ani drugie, nie należą do miast małych, warto i w tym przypadku przytoczyć podobieństwa oraz różnice pomiędzy nimi.

Lublin
Lubin

Podobieństwa


- Oba miasta są siedzibą powiatu.
- Miasta te położone są na tej samej szerokości geograficznej. Południowe obrzeża miasta na Dolnym Śląsku są tak samo oddalone od równika, co północne tereny stolicy województwa lubelskiego.
- W obu miastach funkcjonuje komunikacja miejska, a także dworce kolejowe, w ilości 8 dla Lublina, oraz 2 dla Lubina.

Różnice


- Miasta te są położone w innych województwach. Lublin leży w województwie lubelskim, a Lubin w dolnośląskim.
- Lublin jest miastem na prawach powiatu i zarazem siedzibą swojego województwa. Lubin natomiast nie jest ani jednym, ani drugim.
- O Zagłębiu Lubin, klubie występującym w Ekstraklasie, słyszał chyba każdy. Jednak osoby, które nie interesują się piłką nożną, nie będą miały pojęcia, jak nazywa się najwyżej uplasowana drużyna z Lublina, ponieważ gra ona dopiero w II lidze. Mowa tu o Motorze Lublin. Nawet ja, przed napisaniem tego bloga, nie miałem pojęcia o istnieniu takiej drużyny.
- Mieszkańcy Lublina mają ułatwiony dostęp do lotniska międzynarodowego, ponieważ posiadają oni w leżącym obok Świdniku swoje własne. Lubin również posiada co prawda swoje lotnisko, jednak najbliższe międzynarodowe jest oddalone o nieco ponad 60 km we Wrocławiu.


3.

Województwo lubelskie i lubuskie

Mnie, jako mieszkańca tego drugiego, tym bardziej to irytuje. Tak samo, jak w przypadku miast Lublina i Lubina, są to dwa końce kraju. Nie wspominając już o tym, że nawet nazwa "lubelskie" wskazuje na to, że to tam jest położony Lublin, a nie na ziemi lubuskiej. Ale przyjrzyjmy się różnicom pomiędzy tymi dwoma województwami.

Mapa województwa lubuskiego
Mapa województwa lubelskiego

Podobieństwa


- Nazwy obu województw wywodzą się od nazwy miasta. Lubelskie pochodzi od Lublina, a lubuskie od Lubusza, który obecnie leży na terytorium Niemiec.
- Droga krajowa nr 2, która w większości odcinków stanowi autostradę, łączy lubuskie Słubice (wieś Świecko) z lubelskim Terespolem. Oba te miasta są położone przy granicy, gdzie po drugiej stronie znajduje się większe. Za Terespolem leży białoruski Brześć, a za Słubicami niemiecki Frankfurt nad Odrą.
- Skoro o rzekach mowa, przez te województwa przepływają dwie najdłuższe rzeki kraju - Odra przez lubuskie, oraz Wisła przez lubelskie.
- Oba województwa mają lądowe połączenie z trzema innymi województwami. Lubuskie ma z wielkopolskim, dolnośląskim oraz zachodniopomorskim. Lubelskie ma natomiast z mazowieckim, podkarpackim oraz świętokrzyskim. Nie posiada ono jednak drogowego połączenia z sąsiadującym od północy województwem podlaskim, ponieważ jedynym sposobem na przedostanie się bezpośrednio z jednego województwa do drugiego jest przeprawa promowa przez Bug (jeżeli w ogóle jeszcze tam kursuje jakiś prom, proszę o poprawienie, jeżeli tak nie jest).

Różnice


- Jedyną siedzibą województwa lubelskiego jest Lublin. Lubuskie posiada aż dwie siedziby - Gorzów Wielkopolski oraz Zieloną Górę.
- Są to w dodatku jedyne miasta na prawach powiatu w tym województwie. Lubelskie jest bogate w większą ich ilość: Chełm, Zamość, oraz Biała Podlaska.
- Niemcy są jedynym państwem, z którym sąsiaduje Lubuskie. Lubelskie sąsiaduje z dwoma - Białorusią i Ukrainą.
- Lubuskie jest ponad dwa razy bardziej zalesione od Lubelskiego. W końcu jest to lider w tym zestawieniu na skalę całej Polski. Lubelskie jest natomiast w top 3 najmniej zalesionych województw. Według tego źródła, województwo lubelskie jest zalesione w 23,4%, natomiast Lubuskie w 49,3%.
- Lubelskie jest nieco ponad dwa razy bardziej zaludnione od Lubuskiego. W całym województwie lubelskim w 2021 roku mieszkało niewiele ponad 2 miliony ludzi. W przypadku Lubuskiego, liczba ta spadła niedawno poniżej miliona i wynosi około 990 tysięcy osób. Więcej danych demograficznych można porównać tutaj: dla lubelskiego, oraz dla lubuskiego.


4.

Austria i Australia

Wracając jednak do geografii światowej, kolejnym przykładem są państwa położone w zupełnie różnych miejscach na Ziemi, jednak wciąż posiadających podobną nazwę. Austria to sąsiad omawianych wcześniej Słowacji oraz Słowenii, a razem z Australią podziela czasem los tychże sąsiadów. Oto podobieństwa i różnice, jeśli chodzi o te dwa państwa.

Flaga Australii
- Oba państwa są federacjami. Austria podzielona jest na 9 krajów związkowych, a Australia na 8 stanów i terytoriów.
- Oba kraje są częścią tzw. cywilizacji zachodniej.

Różnice


- Przede wszystkim, Austria i Australia leżą w dwóch zupełnie różnych rejonach świata. Ta pierwsza leży w środkowej Europie, a ta druga na kontynencie o tej samej nazwie, oddalonym o około 10 tysięcy kilometrów.
- Mówi się tam również w różnych językach. Australijczycy zwykle porozumiewają się w języku angielskim, a Austriacy - niemieckim.
- Walutą Austrii jest euro, a Australii dolar.
- Austria nie ma dostępu do morza. Australia nie tylko dostęp ten posiada, lecz także nie ma żadnych sąsiadów, z którymi ten dostęp mogłaby dzielić.

W przyszłości dodam więcej przykładów. Na razie jednak muszą wystarczyć te cztery.

5 Komentarzy
+2
Poziom 37
2 mar, 2023
Pruszków i Prószków

Bytom i Bytów

Rumuni i Romowie

+2
Poziom 61
3 mar, 2023
1. Nie słyszałem nigdy kogoś kto pomylił te dwie pary miast

2. Rumuni i Romowie to są narodowości a nie miejsca

+2
Poziom 34
30 paź, 2024
Nie znam nikogo interesującego się chociaż odrobinę geografią, który myliłby podane przez ciebie miejsca. Nie mówię tu o ludziach, dla których, przykładowo, Rumunia to stolica Wiednia. Tak, są tacy, którzy mylą wszystko: kontynenty z miastami, państwa ze stolicami itd. itd... (wystarczy pooglądać "Matura to bzdura").

Tacy zapewne mogą mylić to co podałeś, no ale to nic dziwnego skoro im jest wszystko jedno. Z tym, że oni raczej nie m y l ą, oni po prostu nie mają pojęcia o podstawach geografii i plotą głupoty.

Nie podałeś natomiast przykładu, w którym dwa miasta są mylone

N O T O R Y C Z N I E. I to zarówno w poważnych (praktycznie wszystkich) mediach ogólnopolskich jak i nawet w polskim wydaniu National Geografic. Te miasta to Międzyrzecz i Międzyrzec Podlaski. Nagminnie ten drugi nazywany jest wszędzie Międzyrzeczem Podlaskim. Napisanie lub powiedzenie jego nazwy w poprawnej formie należy do naprawdę chlubnych wyjątków.

+1
Poziom 61
30 paź, 2024
Wiadomo że osoby interesujące się geografią rozróżnią te miejsca, ale pamiętaj że dla zdecydowanej większości ludzi geografia to czarna magia, jest powód dla którego Słowacja i Słowenia co roku wymieniają się pocztą. Można znać oba miejsca a i tak je mylić, co stoi na przeszkodzie, żeby tak nie było?

Przykład z Międzyrzeczem to też ciekawy przypadek, a jakoś nigdy nie wpadłem na niego, mimo że do Międzyrzecza w woj. lubuskim mam niedaleko z mojego miasta rodzinnego, a Międzyrzec Podlaski też znam.

+1
Poziom 34
5 lis, 2024
Piszemy w sumie o tym samym. Dla orientujących się nie ma tu miejsca na pomyłkę. Ci, dla których jest to czarna magia mogą pomylić wszystko ze wszystkim, i nie ma dla nich znaczenia podobieństwo nazw skoro nie wiedzą co jest miastem, co państwem, a co kontynentem.

Nie dziwi mnie natomiast, że nie spotkałeś się z myleniem Międzyrzeca/cza. To przecież niewielkie miasta, niewiele się w nich dzieje więc siłą rzeczy rzadko się o nich wspomina w mediach, zwłaszcza ogólnopolskich. Ale jak już się wspomni o Międzyrzecu to na 95% z błędem.

Przypadek ten przypomniała mi niedawna lektura artykułu o kanale Wieprz-Krzna w polskiej edycji National Geographic. Autor informuje w nim, że kończy się ten kanał... no gdzie? Oczywiście - w Międzyrzeczu Podlaskim 😀

I podobnie jest w mediach w 9 przypadkach na 10 (co najmniej).

https://www.national-geographic.pl/przyroda/najdluzszy-kanal-w-polsce-mial-uzdrowic-rolnictwo-a-doprowadzil-do-zniszczenia-srodowiska/