Jak stworzyć dobry quiz - najczęściej popełniane błędy

+7

Zanim przystąpisz do lektury, polecam jednocześnie czytać ten blog oraz w tym samym czasie oglądać quizy, do których odwołują się poszczególne części. Dodatkowo pamiętaj, że poddanie quizu nie wpisując żadnej odpowiedzi nie jest zaliczane, jako przystąpienie do niego, nie tracisz więc tym samym nic, a możesz dzięki temu podejrzeć odpowiedzi.

1.

Nietłumaczenie "Hint" i "Answer"

Przykładowy quiz popełniający ten błąd

Coś takiego pojawia się w polskich quizach tak często, że kiedy widzę "Hint" i "Answer" w quizach po angielsku, również zaczyna to dla mnie źle wyglądać. Gdyby tylko ludzie zamieniali te dwa słowa na "Wskazówka" i "Odpowiedź", większość quizów na polskim JetPunku wyglądałaby znacznie lepiej.

Dodam, że dużo quizów zawiera domyślny opis - "Quiz instructions", co też nie jest dobre.

2.

Niepotrzebna zabawa wyglądem tabeli

Przykładowy quiz popełniający ten błąd

Tabela w quizie przedstawionym powyżej jest cała pokolorowana na zielono, co pogarsza estetykę i czytelność zwłaszcza, kiedy wpisane już odpowiedzi zmieniają ponownie tło komórki na domyślne. Jest to prawdopodobnie drugi najczęściej popełniany błąd w polskiej sekcji JetPunk.

Wyżej wymieniony błąd jest połączony z błędem nadmiernego pogrubiania i kolorowania krawędzi w tym quizie.

Uniknąć tego błędu można bardzo prosto - po prostu nie przesadzać ze zmianą wyglądu tabeli - domyślna wygląda moim zdaniem najlepiej. Jedyne co warto w niej zmienić, to kolor tła nagłówków tabeli, tak jak w tym quizie.

Jeżeli mimo to zamierzasz pokolorować całą tabelę, polecam rozwiązanie z tego quizu - nagłówki ciemniejszym kolorem, a reszta komórek w kolumnie jaśniejszym (tylko może nie aż tak jaskrawymi kolorami, ponieważ to też wpływa negatywnie). Są też inne kombinacje kolorów, które wyglądają dobrze, najlepiej aby nie były jednak jaskrawe.

3.

Ortografia, interpunkcja i literówki

Unikanie błędów w pisowni jest bardzo ważne, dlatego też podzielę tę sekcję na kilka kategorii wraz z przykładami.

3.1.

Źle napisana odpowiedź

Przykład quizu, w którym występuje literówka w Algierii i Mauretanii, przez co nie można wpisać tych krajów

To jeden z najgorszych błędów, jaki może pojawić się w quizie - uniemożliwia on wpisanie odpowiedzi tylko dlatego, że autor zrobił w niej literówkę. Należy zawsze sprawdzać poprawną pisownię. Sam przez długi czas w swoim życiu źle pisałem nazwy niektórych krajów. Oto tabela błędów, które sam popełniałem dawniej (oznaczone gwiazdką), oraz takie, które są moim zdaniem najbardziej prawdopodobne w mowie i piśmie:

Poprawny zapis Niepoprawny zapis
Algieria Algeria
Etiopia Etopia*
Namibia Nambia*
Botswana Bostwana*
Malediwy Maldiwy
Jemen Jeman
Azerbejdżan Azerbajdżan
Jordania Dżordania
Tajlandia Tailandia
Papua-Nowa Gwinea Papua Nowa-Gwinea
Burkina Faso Burkinia Faso*
Bośnia i Hercegowina Bośna i Hercegowina

W większości przypadków chodzi o pojawiającą się i znikającą literę "i".

3.2.

Literówka w tytule lub opisie

3.3.

Błąd ortograficzny

Przykład quizu, w którym napisano "w więkrzości" zamiast "w większości"

A najciekawsze w tym wszystkim jest to, że kilka wskazówek wcześniej w podobnym wyrazie jest już poprawnie - "największy".

Generalnie nie zauważyłem na JetPunku błędów ortograficznych związanych z typowymi zasadami, takimi jak u i ó oraz ch i h, a błędy związane z fonetyką (tak jak opisany wyżej przykład).

3.4.

Błąd interpunkcyjny

Przykład quizu bez spacji po przecinku

Pamiętajmy o zasadach stawiania każdego znaku interpunkcyjego:

Znak Nazwa znaku Zasady używania
, przecinek Używany do rozdzielania poszczególnych części zdania oraz przy wymienianiu. Należy po nim napisać jedną spację, ale żadnej przed nim.
. kropka Stawiana na końcu zdania, które nie jest pytaniem oraz równoważników zdania. Stawia się za nim spację, ale nie przed nim, chyba że jest częścią jakiegoś skrótu i zasada jest taka, że zaraz za nią musi być litera, np. "m.in.". Zastępuje przecinek, jeśli takim skrótem kończy się część podrzędna zdania.
! wykrzyknik Zastępuje kropkę w zdaniach, w których zależy jego autorowi na podkreśleniu emocji. Stawia się za nim spację, ale nie przed nim.
? pytajnik / znak zapytania Stawiany na końcu zdania pytającego. Stawia się za nim spację, ale nie przed nim.
; średnik Zastępuje przecinek w sytuacjach, w których zdania podrzędne można podzielić na "drzewko", np. przy wymienianiu zdań wielokrotnie złożonych lub wymienianiu od punktów. Stawia się po nim spację, ale nie przed nim.
: dwukropek Dwukropek sugeruje rozpoczęcie wymieniania po kolei rzeczy - wówczas stawia się za nim spację, ale nie przed nim. Innym jego zastosowaniem jest zapisywanie skali lub proporcji - wówczas albo musi zarówno przed nim, jak i za nim być spacja, albo nie może być w żadnym miejscu.
' apostrof Ten znak stosuje się przy odmienianiu obcych nazw przez przypadki, np. "Harry'ego", "George'owi". Wówczas nie stawia się przed nim, ani za nim spacji.
" cudzysłów Nie jest to klasyczny, polski cudzysłów, ale taki akurat znajduje się na klawiaturze. Cudzysłów otwierający musi mieć spację przed nim, ale nie za nim. Cudzysłów zamykający ma z kolei spację za nim, ale nie przed nim. Używa się go do cytowania fragmentów cudzego tekstu, a także kiedy myślimy o konkretnym słowie, a nie o pojęciu, które ono oznacza. Trzecim zastosowaniem jest określenie czegoś, co jest podobne do tego, co jest w cudzysłowie, ale to nie jest do końca to.
- minus Nie jest to myślnik, to dwa różne znaki (myślnik jest dłuższy). Jednak ponieważ klasycznego myślnika nie ma na klawiaturze, dopuszcza się używanie minusa zamiast niego. Zazwyczaj myślnik rozpoczyna jakąś definicję lub wyjaśnienie. Musi mieć spacje po obu stronach.
Minus funkcjonujący jako dywiz (czyli funkcja, do której jest głównie przeznaczony) łączy dwa człony różnych wyrazów, np. Bielsko-Biała, północno-zachodni.
& ampersand Ampersand zastępuje słowo "i", jednak jest rzadko używany w języku polskim, ponieważ łatwiej jest napisać "i", niż "&".
() nawiasy okrągłe W nawiasie umieszczane są dodatkowe, wyjaśniające dane zagadnienie informacje. Spacja powinna być zawsze przy zewnętrznej stronie łuku nawiasu, przy wewnętrznej wcale jej nie powinno być. Nie powinno się ich nadużywać.
[] nawiasy kwadratowe W nawiasach kwadratowych najczęściej umieszcza się wyjaśnienia i komentarze osoby przepisującej tekst, ale niebędącej jego autorem. Zdarza się też, tak jak w matematyce, umieszczanie nawiasów okrągłych wewnątrz kwadratowych, jeśli zachodzi taka potrzeba. Spacje stawia się wokół nich tak samo, jak w przypadku nawiasów okrągłych.
{} nawiasy klamrowe Unikaj używania ich w quizach na JetPunku, ponieważ zamysł ich powstania nie jest potrzebny do niczego podczas ich tworzenia.
/ | ukośnik i kreska pionowa Oba znaki służą do rozdzielania wariantów możliwych odpowiedzi zaliczanej jako jedna odpowiedź. Na przykład: do kategorii "sąsiedzi Szwecji" pasują Norwegia i Finlandia, więc jako odpowiedź można wpisać "Norwegia | Finlandia" lub "Norwegia / Finlandia" - wówczas wpisanie któregokolwiek z tych dwóch krajów zaliczy odpowiedź. Można ich używać także w opisie do przekazania pasujących wariantów wyrazu, np. "jej/jego".
* asteryks Służy do oznaczenia przypisu, którego wyjaśnienie umieszczane jest gdziekolwiek indziej w tekście.
3.5.

Błąd składni

Przykładowy błąd, w którym nie wiadomo o co chodzi z jedną z podpowiedzi

Chodzi o fragment "największy w Europie nie zaliczamy krajów które leżą też na innych kontynentach", który ze względu na brak jakikolwiek przecinków jest trudny do zrozumienia. Dopiero po przypadkowym wpisaniu Francji jako odpowiedzi, zrozumiałem, że chodzi o największy kraj leżący w całości w Europie. Wskazówka powinna być prosta do odczytania, a kolejność słów mieć sens. Jeżeli chodzi o interpunkcję, ja bym to zdanie napisał w ten sposób: "Największy w Europie - nie zaliczamy krajów, które leżą też na innych kontynentach.", bądź dał w nawiasie część po myślniku.

4.

Zbyt szerokie tabele

Przykładowy quiz popełniający ten błąd

Jeżeli tabela z odpowiedziami jest na tyle szeroka, że pojawia się slider umożliwiający przesunięcie jej w bok, wygląd quizu nie będzie przyjemny dla oka. Aby tego uniknąć, należy zwiększyć szerokość quizu w kroku 4 po zaznaczeniu edycji stylów dla wszystkich komórek. Jeśli mimo to slider nadal się pojawia, rozważ zmniejszenie liczby bloków, a jeśli to nic nie da - zmień Design Mode na manualny, rozwiń sekcję "Advanced" i pokombinuj z opcjami Format Rows into __ Blocks, która robi to samo, co poprzedni sposób rozwiązania tego problemu, oraz Format as "Groups of Things", które rozdzieli automatycznie odpowiedzi na bloki według podanych kategorii (np. państwa według kontynentów)

5.

Brak miniaturki

Przykładowy quiz popełniający ten błąd

Miniaturka to coś, co mocno zachęca do rozwiązania quizu, nawet jeśli ma niewiele wspólnego z tematyką quizu. Często pomaga też wyobrazić sobie tematykę quizu. Do niedawna nie można było wrzucać własnych miniaturek, tylko obrazki z Pixabay oraz Wikimedia Commons - teraz jednak się to zmieniło, dlatego dobrze by było to wykorzystać na swoją korzyść. Oczywiście pamiętając o zasadach dotyczących praw autorskich.

Miniaturka moim zdaniem nie jest konieczna, ale bardzo mile widziana.

6.

CAPS LOCK oraz rozpoczynanie czegokolwiek z małej litery

Quizy, których tytuły są napisane z wielkich liter, nie zachęcają do rozwiązania ich. Oto przykład takiego quizu.

A ten quiz ma napisany tytuł z małej litery (pomijając fakt, że tytuł nie mówi o tym, że chodzi o zakażenia COVID-19, co powinno być zawarte).

Ten natomiast ma opis z małej litery.

A ten to niepotrzebny caps lock zarówno w tytule, jak i opisie.

7.

Opis: "Musisz..."

Przykładowy quiz popełniający ten błąd

Używanie słów typu "musisz", "trzeba", "należy" wywołują w człowieku negatywne emocje i tym samym zniechęcają do rozwiązywania quizów. Zamiast tego, warto w opisie zawrzeć czasownik w trybie rozkazującym, np. "odgadnij", "znajdź", "wpisz", które są znacznie łagodniejsze, lub użyć formy pytającej, np. "Czy znasz...?", "Potrafisz nazwać...?", "Ile ... zdołasz wymienić?"

8.

Źle wybrany język

Niektóre quizy są ewidentnie w języku polskim, ale próbując je wyszukać w polskiej sekcji językowej na 100% ich nie znajdziesz. Wszystko dlatego, że ich język może być ustawiony na angielski, portugalski lub inny. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać język quizu przed publikacją.

9.

Wielojęzyczne quizy

Tworzenie quizów, w których tytuł i opis są przetłumaczone na polski i angielski, nie ma kompletnie sensu. Lepiej jest zdecydowanie zrobić dwa osobne quizy - jeden po polsku i jeden po angielsku. Tym bardziej, że każdy quiz ma ustawiony swój jeden język i to właśnie w takim języku powinien być ten quiz. Oto quiz, który łamie tę zasadę.

10.

Tytuł nieadekwatny do tematyki quizu

Przykładowy quiz popełniający ten błąd

Tytuł quizu to: "Polska - Gruzja 14.11.2014". Pierwszy raz widząc ten quiz, jeszcze zanim go kliknąłem zastanawiałem się, o co w nim chodzi. Wszystko wyjaśniło się dopiero po wejściu w niego. Moim zdaniem, poprawnym tytułem quizu powinno być "Skład piłkarskiej reprezentacji Polski w meczu z Gruzją (2014)", czyli to, co jasno sugeruje, czego konkretnie dotyczy quiz - nazwisk zawodników (o ile zmieści się on w ilości dozwolonych znaków, nie sprawdzałem tego). Dodam jeszcze, że musiałem się drugi raz upewnić, czy aby na pewno nie muszę też wpisywać zawodników reprezentacji gruzińskiej.

11.

Quizy na domyślanie się

Z takich quizów słynie użytkownik pater2604. Jego quizy polegają na tym, że wybiera on tematykę i kilka odpowiedzi, które jego zdaniem najbardziej pasują do tematyki. Dobrym przykładem jest quiz Zwierzę na 3 litery, w którym nie da się wpisać osy, rysia, łosia, węża, raka, jaka, gęsi i innych znanych zwierząt.

12.

Nieweryfikowanie poprawności odpowiedzi i wymyślanie faktów

Przykładowy quiz popełniający ten błąd

Ten quiz muszę akurat pochwalić za to, że uznaje Wołgę za najdłuższą rzekę Europy, a nie Dunaj. Jednak już od 4. pytania zaczyna się magia. Makau oraz Hong Kong nie są przez nikogo uznawane za państwa, ponieważ są to specjalne regiony Chin - ciężko więc by było, aby nawet one same uznawały się za niepodległe.

Następnie mamy pytanie o to, ile jest Ameryk. Teoretycznie jest jedna - "Ameryka" bez kontekstu oznacza ląd rozdzielający Pacyfik od Atlantyku na półkuli zachodniej. Ktoś uzna, że są dwie: północna i południowa. Jeszcze inaczej uznał autor quizu, który uznał 3 Ameryki - Środkową, Południową oraz Północną. Idąc tym tokiem myślenia, można nawet uznać aż 4 Ameryki - północną, południową, środkową oraz karaibską. Tak naprawdę, ile ludzi, tyle opinii, tak więc pytanie o kwestię sporną nie powinno się w ogóle pojawić w quizie.

Następnie mamy pytanie o największe jezioro na świecie, gdzie autor nazwał je "Jeziorem Kaspijskim". Jest to nazwa poprawna geograficznie, ale... nikt tak nie mówi. Nie ma takiej nazwy w standardzie nazywania obiektów geograficznych prowadzonej przez KSNZ[źródło - strona 258 PDF], a jedyną poprawną i obowiązującą nazwą jest Morze Kaspijskie.

Dalej - Buenos Aires nie jest największym miastem Ameryki Południowej, ponieważ jest to brazylijskie Sao Paulo. Być może autor quizu zasugerował się danymi bezpośrednio wyświetlanymi w Google, z których faktycznie wynika, że Buenos Aires jest większe, jednak należy pamiętać o tym, że tamtejsze dane wyświetlają dla niektórych miast populację właściwą oraz populację całej aglomeracji. Przykładowo: Według tej pierwszej, Warszawa ma około 1,8 miliona mieszkańców, natomiast według tej drugiej, jest to już ponad 3 miliony ludzi (razem z Pruszkowem, Piasecznem itd.).

Ostatnie dwa pytania w tym quizie pozwolę sobie pominąć, choć i one nie są wiarygodne w 100% procentach.

13.

Pomylenie kolumny ze wskazówkami z kolumną z odpowiedziami

Przykładowy quiz popełniający ten błąd

Ten quiz ma kilka błędów, które czynią go słabym quizem. Najbardziej zauważalne jest jednak to, że nasze zadanie różni się od tego, co sugeruje tytuł quizu, ponieważ według niego mamy nazwać bierki szachowe w innych językach. Jednak te nazwy są już podane, a my mamy wpisać nazwy polskie.

Coś takiego może wynikać z próby dodania więcej, niż jednej kolumny odpowiedzi, co jest niemożliwe w edytorze quizów, a później po wyświetleniu komunikatu spróbować dodać drugi rodzaj komórki - ze wskazówkami - co już jest możliwe. Aby uzyskać zamierzony efekt w tym quizie, należałoby polskie nazwy przenieść do kolumny na wskazówki, usunąć pozostałe oraz utworzyć osobny wiersz dla każdej odpowiedzi (łącznie 18 - po 6 dla każdego z 3 języków). Następnie używając trybu manualnego zmienić wygląd tabeli i przyporządkować poszczególnym komórkom wartości będące odpowiedziami.

14.

Link, którego nie da się kliknąć

Przykładowy quiz popełniający ten błąd

Linki mają być klikalne, a nie kopiowane i wklejane do paska adresu! Należy użytkownikowi umożliwić wygodne przejście do innej strony. Poradnik dotyczący tego i innych zagadnień napisałem już wcześniej, zapraszam więc do lektury.

15.

Masło maślane

Przykładowy quiz popełniający ten błąd

Opis tego quizu to "Wymień i wypisz." - nie muszę chyba tego komentować. Osobiście uwielbiam, jak społeczność robi quizy dotyczące fandomu, którego nikt nie zna (mogę nawet ja go nie znać), ale nawet od takich quizów oczekiwałbym, aby opis nie powtarzał tego samego, co było przed momentem wspomniane, ale za pomocą synonimu.

16.

Quiz dla XYZ

Przykładowy quiz popełniający ten błąd

Posiadanie idoli nie jest niczym złym, ale zauważ, że internetowi twórcy rozwiązujący wiele takich quizów powoli zaczynają mieć tego dość. Dobrym przykładem, choć niezwiązanym z JetPunkiem, jest minecraftowy youtuber LJay, któremu widzowie wysyłają mapki zrobione w Minecraft, gdzie wiele z nich nosi tytuł "Mapa dla LJay". Niezbyt jest to kreatywne, dlatego zachęcam do niepopełniania tego błędu w swoich quizach i nazywania ich zgodnie z tematyką, a nie grupą odbiorców, dla której są przeznaczone.

17.

Powtarzanie odpowiedzi

Przykład quizu popełniającego ten błąd

W tym przypadku chodzi o podwójną stolicę stanu Rhode Island - Providence. Są też inne powtórki, jak np. Springfield, jednak one wynikają z tego, że jest dużo miast w USA o takiej nazwie. To też jest rzecz warta unikania. Warto również wspomnieć, że nie istnieje takie miasto, jak New Jersey - to nazwa tylko i wyłącznie stanu.

18.

Bonus

11 Komentarzy
+3
Poziom 15
8 paź, 2023
siema
+2
Poziom 58
8 paź, 2023
namarafjafuqhsfailalalakum
+2
Poziom 15
9 paź, 2023
Blog Dobry
+2
Poziom 42
9 paź, 2023
Ja bym jeszcze dodał nieużywanie/nadużywanie yellow box'a
+2
Poziom 58
10 paź, 2023
Perfekcyjne!

Dodałbym od siebie, że quizy powinny odzwierciedlać najnowsze statystyki, przykładowo ludność miast, przynależność do rozmaitych organizacji, waluty, prezydentów i inne osoby, które tymczasowo pełnią jakąś funkcję i fakty, takie jak to, że Gdańsk jest teraz największym miastem pod względem powierzchnii w Polsce. To samo dotyczy komentowania, ciągłe wprowadzanie w błąd innych powoduje, dlatego na tej stronie mam mnóstwo komentarzy z wyjaśnieniami, ale też quizy z wieloma nieprzetłumaczonych obiektami, które jakimś cudem czasem dostają się nawet do polecanych, przykładowo Oficjalne i regionalne języki Azji, które stracił dziś ten status.

+2
Poziom 58
10 paź, 2023
tylko wiesz jak ktoś losowo sobie stworzył quiz w 2015 roku i uznał że nie będzie wchodził przez 8 lat na stronkę to ciężko wtedy wymagać najnowszych statystyk, co innego jak ktoś aktywny to można jak najbardziej zwrócić uwagę w komentarzu
+2
Poziom 29
11 paź, 2023
coś czego potrzebuje ja sprzed dwóch miesięcy
+1
Poziom 15
9 lis, 2023
Jak zrobić, żeby nie było można w quizach wpisywać jedna po drugim, tylko trzeba nacisnąć na na odpowiedź i wpisać odpowiedź?
+1
Poziom 58
9 lis, 2023
nie rozumiem pytania, jaki efekt chcesz uzyskać?
+2
Poziom 5
15 sty, 2024
I would recommend creating your own quizzes as examples of mistakes, and not using other people's as examples of "bad" quizzes.
+1
Poziom 58
18 sty, 2024
in Poland we have another approach to this kind of stuff, it's very common here to steal content and use it in your own ideas (especially these from abroad), unless that violates the copyright

personally though, I agree with you