Aksolotle

+2

Co to w ogóle jest?

Aksolotle, a właściwie ambystomy meksykańskie, to endemiczne płazy ogonowe (Caudata) zasiedlające wyłącznie jeziora Xochimilco i Chalco, na południe od stolicy Meksyku. Występuje u nich zjawisko neotenii, które polega na zdolności rozmnażania w stadium larwy. Ta cecha "wiecznego dzieciństwa" występuje też u niektórych gatunków płazów, czerwców i termitów. Ale można sprawić, by aksolotl dorósł i zmienił się w dorosłą salamandrę. Odkryła i wykonała to polska badaczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Laura Kaufman. Podała im tyroksynę, której nie wytwarza tarczyca aksolotla, i po paru miesiącach ujrzała w pełni rozwiniętą ambystomę. Mogą też się przeobrazić w formy lądowe podczas suszy, gdy konieczne jest wyjść na ląd.

Aksolotle; jeden leucystyczny, dwa to albinosy i jeden w naturalnym kolorze.

Odmiany

Najpopularniejszymi odmianami aksolotla hodowlanego to leucystyczny, z bardzo jasną, w niektórych częściach wręcz przezroczystą skórą, oraz dziki, w kolorze brązowo-czarnym. Następną znaną odmianą jest złoty, o intensywnie żółtym kolorze skóry, i jasnopomarańczowych skrzelach zewnętrznych. Mniej znanymi odmianami są: miedziany, o rudym zabarwieniu i czarnych kropkach, melanoidalny, który jest cały w kolorze antracytowym. Aksolotl albinos może się przytrafić w każdym kolorze, z jedną różnicą: albinosy mają oczy jaśniejsze, niż jego nie-albinotyczna wersja, z delikatnymi, czarnymi "obrączkami" wokół środka oka. Istnieje też odmiana cętkowana aksolotla leucystycznego, z czarnymi, brązowymi, ciemnozielonymi, lub wręcz oliwkowymi piegami na czole. Najrzadsze odmiany to: firefly (pol. tł. "świetlik"), z jasnoróżową głową i początkiem grzbietu, oraz czarnym ogonem (lub vice versa). Na świecie istnieje tylko 12 "świetlików", z powodu laboratoryjnego pochodzenia. Chimera ma jedną połowę ciała czarną (zwykle prawą), a drugą leucystyczną (zwykle lewą.) Lecz pierwsze miejsce zajmują: aksolotl GFP, świecący na zielono pod światłem UV, i niezwykle rzadki, bo niezbyt poznany, aksolotl Enigma. Obecnie istnieje tylko jeden aksolotl Enigma.

Dwa złote aksolotle.
Aksolotl miedziany.
Aksolotl melanoidalny.
Aksolotl Enigma (z prawej)

Mitologia

Aztecka legenda opowiada o pochodzeniu aksolotla. Wszyscy azteccy bogowie zebrali się przy ogniu w świątyni Teotexcalli, a by oddać hołd ich przodkom, każdy bóg kolejno zaczął się rzucać w płomienie. Gdy naszła kolej Xolotla, boga ognia, błyskawic i chorób, odmówił wskoczenia w żywioł. Jego bliźniak Quetzalcoatl namawiał go, a zanim Echecatl go wepchnął, Xolotl wskoczył do najbliższego jeziora. Gdy się zanurzył, jego brat zmienił go w wodnego potwora, dziś nazywanego aksolotlem.

Tradycyjne wyobrażenie Xolotla.

Pomóżcie!

Aksolotle są słodkimi, niegroźnymi i inteligentnymi płazami, lecz niestety są krytycznie zagrożone wyginięciem. W dziczy zostało ich zaledwie 700-1200. Władze Meksyku już uznały, że sprzedawanie aksolotli w celach spożywczych powinno być karane. Więc już na meksykańskich targach rybnych nie znajdziemy aksolotli. Lecz została jeszcze Japonia, w której istnieje restauracja Chinju-ya w Jokohamie, w której największymi przysmakami są: stek z renifera, mięso borsuka, łapa krokodyla i SMAŻONE AKSOLOTLE! To straszne! W Japonii jest o wiele więcej restauracji tego typu. (już nienawidzę Japonii, jedyna fajna rzecz z niej to Pokemony.) Możesz pomóc aksolotlom przez uświadamianie innych o ich zagrożeniu. Możesz też wpłacić pieniądze na zbiórkę, która ma na celu pomagać aksolotlom i innym zagrożonym zwierzętom. Jeszcze lepiej jest dołączyć to takiej grupy! Bo nie ma takiej kwoty, za którą można było kupić pomoc i dobre serce.

Aksolotle we współczesności

Ambystomy meksykańskie rozsławiła głównie szwedzka gra Minecraft, w której w aktualizacji 1.17, nazywaną "Caves and Cliffs" (pol. "Jaskinie i klify") w której dodano kozy, ametyst, lunetę i aksolotle. Dodano je też niedawno (bo 27 sierpnia 2021) do gry Adopt Me! na platformie Roblox, jako zwierzaka za wirtualną walutę Robux, którą trzeba kupić za prawdziwą walutę. Istnieje też gra pt. RB: Axolotl, która może służyć jako wirtualne przygotowanie przed kupieniem żywej istoty. Firma HyperBeard wyprodukowała grę Axolochi, w której gracz wykluwa i zbiera różne rodzaje aksolotli, nazywanych w tej grze Axolochi. Rządzący Meksyku ogłosili, iż na nowych banknotach o nominale 50 peso, będzie znajdować się kukurydza, chinampa (to meksykańskie podmokłe, małe grządki) i aksolotl. Banknot będzie wydany dopiero w 2022.

+2
Poziom 42
31 sie, 2021
ciekawie, nigdy się tym nie interesowałem ale w zasadzie to bardzo intrygujące stworzenia...