Małopolska

+2

Położenie

Małopolska to polskie województwo położone na jej południu.

Lokalizacja Małopolski.

Geografia

Krajobraz Małopolski to Tatry i Podhale na samym południu, trochę wyżej są Beskidy, a przez środek rozpościera się Pogórze Wielickie. Na północ od P.W. znajdują się dwie kotliny: Sandomierska na wschodzie i Oświęcimska na zachodzie. Na samiutkiej północy znajduje się Niecka Nidy, a na południowy zachód od niej jest położona Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.

Zamek Olsztyn w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Mniejszości i grupy etniczne

Najbardziej znana polska grupa etniczno-kulturowa w Małopolsce to oczywiście górale. W Małopolsce mieszkają też głównie Słowacy, Ukraińcy, Żydzi i Ormianie.

Pochód górali w strojach regionalnych na Skałkę ze figurą MB Ludźmierskiej

Kultura i tradycje

Co roku, osiem dni po święcie Bożego Ciała przez Kraków przechodzi Lajkonik - brodaty mężczyzna przebrany w rozpoznawalny, tatarsko-orientalny strój, ujeżdżający sztucznego, białego konia. Następną ciekawą tradycją jest hejnał Mariacki - specjalna melodia grana na trąbce co godzinę w cztery strony świata - najpierw na południe, następnie na zachód, potem na północ i w końcu na wschód. Hejnał gra z Hejnalicy, wyższej wieży Kościoła Mariackiego. To jedne z wielu świetnych tradycji Małopolski.

Lajkonik w swoim stroju na tle Kościoła Mariackiego

Małopolskie legendy

Najbardziej znana legenda opowiada o tym, dlaczego Koś. Mariacki ma dwie nierówne wieże. Brzmi ona tak: Nad budową Kościoła Mariackiego pracowali dwaj bracia: młodszy i starszy. Młodszy budował szybciej, więc on zbudował wyższą wieżę niż starszy. Starszy miał natomiast niższą wieżę. Z zazdrości starszy brat zepchnął młodszego z rusztowania, więc spadł. Starszy brat z poczucia winy sam zeskoczył z wieży, nie dokańczając budowy. Smutna legenda, co nie?

Następna legenda jest o Św. Kindze i kopalni soli w Bochni. Tak brzmi jej fragment: (...) Św. Kinga wrzuciła swój pierścień zaręczynowy do węgierskiej kopalni, a cudownie odnaleziono go w pierwszej wykopanej bryle soli w Bochni. (...) Parę wieków po tym wydarzeniu bocheńscy górnicy zaczęli szczególnie czcić św. Kingę i postawiono nawet kaplicę ku jej czci, oczywiście w Bochni.

Wygląd kaplicy w bocheńskiej kopalni soli.

Szczególne miasta Małopolski

Najważniejsze miasto Małopolski to oczywiście Kraków, jej stolica. Ale czy wiedzieliście, że Bochnia to najstarsze małopolskie miasto? Mieszkańcy Miasta Soli warzyli sól już w neolicie. Pierwsze wzmianki o Bochni, "sal de Bochegna" powstały ok. 800 lat temu w r. 1198 w liście patriarchy jerozolimskiego. Teraz przenosimy się do 1920 do Wadowic. To rok i miejsce urodzin Karola Józefa "Lolka" Wojtyły. Obecnie jego dom rodzinny jest jego muzeum. Oświęcim każdy zna. Jednak z nim nie wiąże się taka piękna historia. Każdy wie, jaka to jest...

+2
Poziom 42
3 lip, 2021
Wrrrr, właśnie pozbawiłes mnie jednego województwa z mojej serii. Nie no, spokojnie, blog ciekawy ale troszkę krótki
+1
Poziom 42
4 lip, 2021
Ale ja sobie żartowałem z tym blogiem, po prostu kontynuowałes serię, nie masz o co się martwić