Podsumowanie roku 2021 - JetPunk w Polsce

+5

Wprowadzenie

Rok 2021 właśnie dobiega końca. Niektórzy w związku z tym szaleją ze szczęścia, dla innych ten rok mógłby potrwać nieco dłużej. Pandemia koronawirusa zmieniła wiele aspektów JetPunka, powodując m.in. większy ruch na stronie i przyspieszenie rozwoju tego adresu. Quizmakerzy, bloggerzy i inni użytkownicy robili co tylko mogli. W tym blogu przyjrzymy się osobom, które w 2021 roku zrobiły najwięcej dla całego JetPunka, omówimy najciekawsze zmiany i nowości, oraz spróbujemy przewidzieć, co stanie się w 2022 roku. 

Nowe funkcje

Jak wcześniej wspomniałem, 2021 i pandemia przyniosły wiele zmian na naszej stronie. Odświeżona została sekcja blogów, dodano wiele ciekawych ustawień a nawet wprowadzono zupełnie nową funkcję dla twórców!

 • Znajomi i Grupy

  Wraz z pierwszą aktualizacją wydaną już w styczniu, do JetPunka trafiły dwie nowe fantastyczne funkcje. Pierwszą z nich była możliwość dodawania do znajomych swoich przyjaciół czy innych quizmakerów. Trochę później postanowiono dodać grupy, dzięki którym nauka już nigdy nie będzie taka sama. Poza możliwością sprawdzenia rezultatów wszystkich członków grupy w poszczególnych quizach, możesz sprawdzać wyniki twoich przyjaciół pod dowolnym quizem. Już nikt nie oszuka cię, że wykonał twój quiz! (Chyba, że nie jest twoim znajomym, w to już nie wnikamy :D). Dzięki dodaniu grup, możecie wspólnie dyskutować na wybrane tematy w sekcji komentarzy i tylko wy (oraz Stewart i Quizmaster) możecie to zobaczyć! Umożliwia to organizację konkursów dla znajomych i nieznajomych.

 • Aktualizacja Blogów

  Prawdopodobnie największa aktualizacja tego roku, trwająca miesiące do zaprogramowania, okazała się zupełnym hitem i zapoczątkowała kolejne pokolenie bloggerów. Zaktualizowała ona całkowicie edytor blogów dodając masę nowych opcji, dzięki którym już nie musisz znać HTML aby napisać swój blog. Możesz korzystać z mnóstwa nowych narzędzi, takich jak dodawanie blogów do serii, polubienia w blogach, czy swój własny wątek bloggerski! Wszelkie zmiany wraz z opisami znajdziesz tutaj.

  W przyszłości najprawdopodobniej zostanie dodanych jeszcze więcej opcji, abyś mógł jeszcze lepiej dostosować swój blog do potrzeb i oczekiwań!.

 • Wykresy użytkowników

  Zaledwie kilka miesięcy po wydaniu aktualizacji blogów, Quizmaster zaskoczył nas kolejną nowością. Tym razem użytkownicy mogą tworzyć własne wykresy, a następnie importować je do swoich blogów umożliwiając nową metodę prezentacji danych (przykład takiego użycia możesz zobaczyć poniżej). Zmieniaj kolory, szereguj chronologicznie, dodawaj nowe osie i jeszcze więcej! Specjalnie w tym celu powstała nowa sekcja (obok quizów i blogów), na której możesz publikować swoje wykresy

 • Aktualizacja Kreatora Quizów

  Ostatnią z największych tegorocznych zmian jest odświeżenie kreatora quizów. Oprócz zmian estetycznych (inspirowanych edytorem blogów) pojawiło się wiele nowych funkcji aby ułatwić tworzenie quizów nowym użytkownikom. Wszelkie zmiany i ich opis jest dostępny tutaj. Od teraz możesz tworzyć quizy w językach takich jak chiński, rosyjski czy bułgarski, aby móc dotrzeć do innych społeczności (używających innych systemów pisma). Możesz już także dodawań zdjęcia i rysunki do quizów wielokrotnego wyboru i tych kafelkowych. Ponadto, gdy chcesz opublikować quiz z wyprzedzeniem planując go, możesz automatycznie dodać go do serii (w razie gdybyś zapomniał :D)

Oprócz tych ogromnych zmian, w tym roku dodano również wiele czasem niewidocznych na pierwszy rzut oka nowości! Możesz zmienić swój styl i przejść na ciemną stronę mocy dzięki funkcji ustawienia ciemnego motywu strony, a także wybierać quizy do wyróżnienia na stronie głównej pozwalając im zabłysnąć! Wszelkie zmiany są dostępne na tej stronie: JetPunk's Change Log.

Najpopularniejsze nowe quizy w 2021

W 2021, na JetPunka dołączyło wielu nowych twórców. Wraz ze starymi zjadaczami chleba utworzyli oni tysiące nowych wspaniałych quizów, umożliwiając językowi polskiemu być w top 3 języków na JetPunku (zaraz za angielskim, w walce z francuskim z różnymi skutkami). Jednak wszystkie top 5 nowych quizów to tłumaczenia istniejących angielskich wersji, co pokazuje zależność Polaków od angielskiej strony głównej. Podsumowując, zapraszam do zapoznania się z tegorocznymi najpopularniejszymi quizami:

Znajdź zagadkowe państwo po kolorach

Autor: youtubeplayer

Data publikacji: 29 stycznia 2021Liczba rozwiązań: 11,923Ocena: 4.84
Najpopularniejszy quiz w tym roku stał się prawdziwym hitem od momentu publikacji. Jego autorem jestem ja, co sprawia, że jestem niesamowicie dumny. Jest to tłumaczenie fantastycznego quizu Pandory49 (Dodomy), który wskoczył także do angielskiego top 5 quizów.

Państwa Himalajów

Autor: Togoland

Data publikacji: 6 stycznia 2021Liczba rozwiązań: 4,272Ocena: 4.89
Kolejny quiz należy do Togolanda, który od kilku lat jest bardzo aktywnym użytkownikiem JetPunka i wreszcie jego zmagania zostały docenione. Koncepcja tego quizu może wydawać się prosta, i pewnie wielu z was zapyta: "Jakim cudem tego quizu nie było wcześniej?" Teraz już jest, co umożliwia każdemu rozwiązanie go bez większych problemów!

Państwa w sześciokątach na mapie świata

Autor: Stewart

Data publikacji: 8 marca 2021Liczba rozwiązań: 4,191Ocena: 4.91
Powyższy quiz jest kolejnym genialnym quizem administratora JetPunka - Stewarta. Stanowi on kontynuację serii poświęconej różnym kształtom na mapie świata. Nawet osoba, która opanowała państwa świata może mieć problemy z jego wykonaniem, poprzez fakt, że niektóre państwa są słabo widoczne, co podnosi poziom trudności tego quizu!

Łatwa geografia na mapie

Autor:SaturnTheQuizzer

Data publikacji: 1 maja 2021Liczba rozwiązań: 3,515Ocena: 4.99
Ponownie, jest to tłumaczenie quizu, lecz jest ono inne niż wszystkie. SaturnTheQuizzer (w polskiej społeczności SaturnPL) wykonała ten quiz samodzielnie a następnie go przetłumaczyła. Sama idea tego quizu jest prosta, musisz udowodnić, że posiadasz podstawową wiedzę geograficzną w dość krótkim czasie.

Nazwij pasujące państwo #3

Autor: Lucksson

Data publikacji: 19 marca 2021Liczba rozwiązań: 2,246Ocena: 5.00
Na tej liście nie mogło zabraknąć niespodzianki. Jednym z najpopularniejszych quizów jest quiz Luckssona, który wybił się na JetPunku głównie dzięki właśnie tej serii. Aby rozwiązać ten quiz musisz posiadać zarówno wiedzę geograficzną, jak i ogólną, co jest świetną metodą na naukę ciekawostek, które możesz opowiadać chociażby na imprezie ze znajomymi! (może lepiej nie)

Łącznie na całym JetPunku opublikowano w tym roku ponad 60,000 quizów, któe przyniosły aż 7.2 millionów rozwiązań! Polski język utrzymuje się w topce i nic nie wskazuje na to aby miał z niej spaść.

Top 3 JetPunkerów z polskimi quizami - stan na 2021 rok

Ostatnio Stewart opublikował bloga z topką quizmakerów dla każdego języka, więc na chwilę zatrzymamy się przy tych osobistościach

1

SaturnPL

Liczba quizów: 358Liczba polecanych quizów: 291Liczba rozwiązań polskich quizów: 1,780,543
SaturnPL jest matką polskiej sceny JetPunka. Jej quizy stanowią ponad 35% wszystkich polecanych quizów na JetPunku, co jest niewyobrażalnym do pobicia wynikiem. Dzięki wszystkim rozwiązaniom, SaturnPL jest bez wątpienia numerem 1 w polskiej społeczności i zasłużenie sprawuje funkcję opiekuna naszego języka.
2

Jerry928

Liczba quizów: 472 Liczba polecanych quizów: 2Liczba rozwiązań polskich quizów: 957,089
Jerry jest jedynym w naszym zestawieniu obcokrajowcem, co nie przeszkodziło mu zdobyć drugie miejsce w tegorocznym zestawieniu. Chętnie tworzy i tłumaczy quizy na język polski, co dało mu już blisko milion rozwiązań mimo posiadania tylko dwóch polecanych quizów. W przeciwieństwie do SaturnaPL, Jerry wciąż tworzy nowe quizy co sprawia, że ma najwięcej quizów spośród wszystkich quizmakerów.
3

miki2003

Liczba quizów: 63Liczba polecanych quizów: 19Liczba rozwiązań polskich quizów: 948,611
Miki2003 jest teoretycznie najmniejszym quizmakerem w naszym zestawieniu, lecz jego quizy są wprost świetne. Od ponad 5 lat jest aktywny na polskiej stronie i ciągle aktualizuje swoje quizy udowadniając, że JetPunk jest jego pasją.

Cała trójka stanowi świetny przykład dla całej reszty quizmakerów i na pewno wielu początkujących twórców wzoruje się na tych postaciach. Sam na początku swojej twórczości postrzegałem SaturnaPL jako autorytet i wzór do naśladowania. Kto wie, może kiedyś ktoś zdetronizuje obecną trójkę, może nawet ktoś kto czyta obecnie ten blog...

Zmiana przyrostu liczby rozwiązań polskich JetPunkerów w top 200

Zamiast zestawienia blogów (których w języku polskim jest niezwykle mało), przedstawiam wam przyrost rozwiązań na przestrzeni miesięcy. Wykres jest jednak niekompletny (praca własna) i brakuje w nim chociażby mikiego2003. Wynika to z mojego braku spostrzegawczości. W 2022 będę robił podobny wykres, lecz tym razem kompletny, ze wszystkimi twórcami z Polski. Brakuje także danych dla okresu wakacyjnego (nie miałem możliwości zbierania danych).

Widzimy tutaj, że najwyższy przyrost rozwiązań miał miejsce w okolicach kwietnia oraz listopada. Wynika to z dwóch czynników: pierwszym był lockdown i edukacja zdalna. Drugi, ten listopadowy, związany jest z nagraniem rozwiązania "Wszystkich powiatów w Polsce na mapie" przez youtubera Grafa (400k).

Przewidywania

Rok temu, spodziewano się powrotu JetPunka do czasów sprzed pandemii, lecz jak wszyscy wiemy, koronawirus nie ustąpił. W związku z tym, cały czas widzimy wzrost liczby nowych użytkowników i mam nadzieję, że tak pozostanie.

Osobiście uważam, iż w 2022 roku edytor quizów zostanie przetłumaczony na wszystkie polecane języki, co ułatwi obsługę panelu. Z racji przetłumaczenia Poradnika SVG na język polski, wielu twórców będzie mogło spróbować czegoś nowego, więc zapewne będzie więcej quizów z mapą.

A ty? Co uważasz o 2021 i czy myślisz, że był on udany? Jakie masz oczekiwania wobec 2022 i jakich nowości oczekujesz? Koniecznie daj znać w komentarzach!

Dane aktualne na 15 grudnia 2021. Źródła: JetPunk i Google Analytics.

5 Komentarzy
+4
Poziom 56
29 gru, 2021
Świetny blog! Szkoda, że nie mogę już znaleźć dosyć czasu na tworzenie więcej polskich quizów. Nie spodziewałam się, że samymi tłumaczeniami angielskich quizów sprawię, że polski stanie się wyróżnionym językiem. Niemniej jednak jestem naprawdę dumna, że polski JetPunk zaszedł aż tak daleko :D

Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim JetPunkerom, tak trzymać!

+3
Poziom 43
29 gru, 2021
Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim JetPunkerom!
+4
Poziom 33
30 gru, 2021
Szczęśliwego Nowego Roku!
+2
Poziom 7
31 gru, 2021
Wow! I hope there are a same blog on English!
+4
Poziom 1
7 sty, 2022
umm Angbo you do know this is just the Polish copy of the one Stewart made?

great blog btw