Województwo pomorskie

+3

Wstęp

Województwo pomorskie jest najbardziej na północ wysuniętym województwem w naszym kraju. Graniczy z omawianym wcześniej województwem zachodniopomorskim, a ponadto z warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Niewielki obszar województwa graniczy z Rosją poprzez Obwód Kaliningradzki. Na jego terenie żyje około 2,3 mln osób, a jego powierzchnia w przybliżeniu wynosi 18 tys. km2 .

Flaga województwa pomorskiego

Miasta na prawach powiatu

Na terenie tego województwa możemy znaleźć 4 miasta na prawach powiatu. Największym z nich jest Gdańsk, który jest jednocześnie stolicą i siedzibą przedstawicieli województwa pomorskiego. Pozostałe 3 miasta to Gdynia, Sopot i Słupsk. Ponadto, województwo to składa się z 16 powiatów ziemskich.

Podział administracyjny województwa pomorskiego

Krajobraz, kultura, zabytki

Gdynia, Gdańsk i Sopot tworzą obszar zwany Trójmiastem. Jest położony nad piękną Zatoką Gdańską, która jest bezpośrednio połączona z Morzem Bałtyckim. Na Pomorzu swoje ujście ma najdłuższa rzeka w Polsce (Wisła). Na terenie województwa pomorskiego znajdują się dwa parki narodowe - PN Bory Tucholskie (Bory Tucholskie są często nazywane płucami Polski i jest to jak najbardziej trafne określenie, bo stanowią one ogromną część wszystkich lasów na terenie naszego kraju) oraz Słowiński PN chroniący obszar wydm w okolicach miasta o nazwie Łeba. W województwie znajdziemy dwie mierzeje - Helską i Wiślaną. Ta pierwsza bywa błędnie nazywana Półwyspem albo po prostu Helem (największym miastem na mierzei).

Historycznie na terenie województwa rozciągała się kraina Kaszub. Elementy kultury kaszubskiej są widocznie do dzisiaj, na przykład w postaci charakterystycznej zabudowy czy odmiennego języka. Jest on połączeniem języka polskiego i niemieckiego. Mieszkańcy województwa żyją głównie z turystyki.

Ciekawostki

Kaszubi mają możliwość pisania matury w swoim ojczystym języku - kaszubskim (polecam sprawdzić zadania i arkusze na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej).

W województwie pomorskim znajduje się najniżej położony punkt w Polsce (Raczki Elbląskie)

Moje osobiste doświadczenia

Jeśli miałbym wskazać najciekawsze województwo w Polsce, zdecydowanie powiedziałbym, że będzie to właśnie województwo pomorskie. Nie licząc mojego miejsca zamieszkania (Łódź, taka wieś pod Zgierzem :D), to właśnie województwo pomorskie jest moim ulubionym. Kocham przebywać na Mierzei Helskiej i podziwiać otaczającą mnie przyrodę. Ponadto jestem zainteresowany językiem kaszubskim i analizuję etymologię jego słów.

Podsumowanie

Dziękuję za przeczytanie mojego bloga! Mam nadzieję, że był on jeszcze lepszy niż poprzedni. Starałem się przybliżyć Wam kulturę i geografię tego województwa za wszelką cenę. Teraz pozostaje Wam czekać kolejne 4 miesiące na województwo warmińsko-mazurskie. Mówiąc poważnie, następny blog pojawi się wtedy kiedy będzie gotowy, czyli wtedy gdy go skończę. Nie znacie dnia ani godziny :D
Trzymajcie się cieplutko, cześć!

+2
Poziom 20
21 paź, 2021
Great Blog!!!

I'm looking forward to the Blog about Warmia-Mazury.

+2
Poziom 42
22 paź, 2021
Thanks!
+2
Poziom 52
14 lis, 2021
Kiedy nastepne?
+1
Poziom 42
14 lis, 2021
W okolicach grudnia/pod koniec listopada