Województwo zachodniopomorskie

+4

Wstęp

Województwo zachodniopomorskie leży na północnozachodnim krańcu Polski. Stolicą tego województwa jest miasto Szczecin. Graniczy ono z trzema województwami - pomorskim, wielkopolskim oraz lubuskim. Ponadto, na zachodzie graniczy z Niemcami. Jego powierzchnia wynosi w przybliżeniu 23 tys. km2, a na jego terenie mieszka około 1,7 mln osób. 

Godło województwa zachodniopomorskiego

Miasta na prawach powiatu

W województwie zachodniopomorskim są 3 miasta na prawach powiatu: Szczecin, Koszalin oraz Świnoujście. Ponadto znajduje się tam 18 powiatów grodzkich, co łącznie daje 21 powiatów (mapa poniżej).

Podział administracyjny województwa zachodniopomorskiego

Przyroda 

Przyroda w województwie zachodniopomorskim nie jest imponująca jak w niektórych województwach, lecz pomimo tego można zobaczyć w nim wiele ciekawych zakątków. Województwo to posiada dwa parki narodowe - Woliński PN oraz częściowo Drawieński PN. Woliński Park Narodowy jest usytułowany na jedynej wyspie należącej do Polski - wyspie Wolin. 

Wyspa Wolin

Mieszkańcy miejscowości przy Morzu Bałtyckim trudnią się w dużej mierze rybołówstwem. Niemal codziennie możemy zobaczyć kilka kutrów rybackich wypływających w głąb Bałtyku. Turystyka w tym województwie jest silnie rozwinięta i przynosi największe dochody do skarbu województwa - oczywiście przed pandemią województwo to rozwijało się mocniej, lecz aktualnie jest tutaj znacznie mniej turystów.

Zabytki i turystyka

Województwo zachodniopomorskie należało przez długi czas do Niemiec (w tym Prusy i III Rzesza), co sprawia, że wiele starszych budynków zostało stworzonych właśnie przez Niemców. Zabytkowe budynki dodają niepowtarzalnego dla tego regionu krajobrazu. Również porty są ciekawym miejscem do zwiedzania. 

Port w Szczecinie (2009 rok)

Ciekawostki

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło projekt, według którego na terenie Koszalina i pobliskich powiatów miało powstać kolejne województwo w Polsce - środkowopolskie. Po upływie czasu projekt upadł...

W województwie zachodniopomorskim znajduje się ponad 3000 pomników przyrody.

Moje osobiste doświadczenia

W województwie zachodniopomorskim byłem wielokrotnie i za każdym razem pragnąłem tam powrócić. Swoje kroki pozostawiłem w Koszalinie, Kołobrzegu i nadmorskim mieście (od 2017 roku) - Mielnie oraz pobliskich miejscowościach. Jeśli pandemia ustąpi, to również w tym roku mam zamiar odwiedzić województwo zachodniopomorskie.

Podsumowanie

Uważam, że udało mi się choć w najmniejszym stopniu przybliżyć wam to województwo, o miastach tego województwa wspomnę w innej serii blogów przeznaczonej stricte dla miast na prawach powiatu poszczególnych województw. Mam nadzieję, że blog wam się spodobał. Jeśli tak, możesz zostawić serduszko na samej górze bloga i napisać komentarz. Następny blog będzie o województwie pomorskim, więc dla fanów Bałtyku jest to całkiem ciekawa wiadomość.
Trzymajcie się cieplutko, cześć!

+2
Poziom 21
14 kwi, 2021
Bardzo fajny pomysł na serię blogów, oby tak dalej!
+1
Poziom 41
14 kwi, 2021
dziękuję :D
+2
Poziom 52
22 kwi, 2021
Kiedy nastepny blog?!
+1
Poziom 41
22 kwi, 2021
za jakiś tydzien/dwa
+2
Poziom 27
7 maj, 2021
Czas na kolejny wojewódzki blog! Może teraz małopolskie (woj. w którym mieszkam) lubuskie, lub zachodniopomorskie. Świetne!
+1
Poziom 41
7 maj, 2021
następny będzie dopiero w czerwcu, potrzebuje przerwy... Bedzie on o województwie pomorskim. 15 maja wydam okolicznościowy blog w ktorym sporo opiszę
+1
Poziom 41
3 lip, 2021
Mamy lipiec a bloga nadal nie ma
+1
Poziom 41
24 wrz, 2021
wrzesień a ja nadal do tego nie usiadłem xd